Τρίτη, 30 Απρ.

Ολυμπιακός – Μονακό 75-73: Πήραν το θρίλερ σε δραματικό φινάλε οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός σε μια αναμέτρηση για γερά νεύρα, κέρδισε στο κατάμεστο ΣΕΦ την Μονακό με σκορ 75-73 σε ένα παιχνίδι το οποίο έμοιαζε με αγώνα για το final 4 της Euroleague. Πρώτοι σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» οι Κάνααν με 16 και Πίτερς με 14.

O Oλυμπιακός κέρδισε την Μονακό σε ένα αγώνα που δεν θύμιζε σε τίποτα κανονική διάρκεια Euroleague, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να φτάνουν στην 4η συνεχόμενη νίκη τους και  11η συνολικά στην διοργάνωση.

Οι «ερυθρόλευκοι» υπερασπίστηκαν την έδρα τους κι έκλεισαν με 2/2 τη «διαβολοβδομάδα», την ώρα που οι Μονεγάσκοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα και είδαν το δικό τους ρεκόρ να υποχωρεί σε 10-9.

Ο Αϊζάια Κάαναν με 16 πόντους (οι 12 στο δεύτερο ημίχρονο) ήταν εκείνος που σήμανε την «αντεπίθεση» του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ κομβική ήταν η παρουσία και του Άλεκ Πίτερς με 14π. (3/3τρίπ.).

Κι αν ο «ήρωας» του Ολυμπιακού ήταν ο ΜακΚίσικ, MVP ήταν ο Τόμας Ουόκαπ, ο οποίος είχε 9 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ!

Ο Μουσταφά Φαλ ήταν καθοριστικός στη ρακέτα, με τον Μπαρτζώκα να βλέπει πως ο Μιλουτίνοβ δεν μπορούσε να σταματήσει τον Τζαιτέ και να ρίχνει τον Γάλλο διεθνή στη θέση του Σέρβου σέντερ στα μισά της 4ης περιόδου. Ο Κέινααν τέλειωσε το ματς με 16 πόντους, 14 πρόσθεσε ο Πίτερς (3/3 τρίποντα) και 8 ο Παπανικολάου. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν έριξε στο παρκέ τον Ναζ Μήτρου Λονγκ, ενώ εκτός δωδεκάδας άφησε τον Λουκ Σίκμα.

Στους 10 πόντους (και 7 ασίστ) κράτησε η άμυνα του Ολυμπιακού τον Μάικ Τζέιμς (1/6 τρίποντα), με τον Μαμ Τζαιτέ να είναι ο πρώτος σκόρερ των Μονεγάσκων, με 14 πόντους. Χωρίς τους Τζόρνταν Λόιντ και Ματ Στράζελ παρατάχθηκε η Μονακό στο ΣΕΦ.

Το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν ισορροπημένο, με την Μονακό να έχει μεν το προβάδισμα, ωστόσο ο Ολυμπιακός να μην αφήνει τους Γάλλους να ξεφύγουν.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η αναμέτρηση να κριθεί στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί που μίλησε η καρδιά των γηπεδούχων και φυσικά η ικανότητα στο να βάζουν τα «μεγάλα» σουτ ο Κάνααν και ο ΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73

Ολυμπιακός(Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9 (1), Ουίλιαμς-Γκος, Κέινααν 16 (2), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9, Παπανικολάου 8, Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (3), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 2, ΜακΚίσικ 13 (3)

Μονακό(Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (1), Μπλόσομγκεϊτ 2, Μπράουν 9, Ντιαλό 9 (1), Κορνελί, Τζαϊτέ 14, Ουόκερ 6 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουατάρα 4, Χολ 2, Τζέιμς 10 (1)