Σάββατο, 4 Μαΐ

Ολυμπιακός – Μονακό 76-81: Πρώτη ήττα για τους Πειραιώτες στη Euroleague

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στη Μονακό στο ΣΕΦ, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στη φετινή Euroleague με 86-71, με τους Μονεγάσκους να βάζουν στοπ στο νικηφόρο σερί της ομάδας του Μπαρτζώκα.

Ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε στη καλύτερη δυνατή βραδιά, με τη Μονακό να εμφανίζεται προσηλωμένη και ξεκάθαρο πλάνο στο ΣΕΦ αναγκάζοντας τους Πειραιώτες στη πρώτη τους φετινή απώλεια μετά από εννιά επιτυχή αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη, παίρνοντας κατά κάποιο τρόπο μια άτυπη ρεβάνς για τον περσινό αποκλεισμό από το Final Four του Βελιγραδίου.

Κορυφαίοι για τους Μονεγάσκους ήταν οι Μάικ Τζέιμς και Οκόμπο, ενώ καθοριστικοί στην αναμέτρηση υπήρξαν οι Λόιντ και Μπράουν.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν μια άτυπη μονομαχία Γουόκαπ και Τζέιμς οι οποίοι ήταν οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης για Ολυμπιακό και Μονακό αντίστοιχα.

Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες από το τρίποντο ολοκληρώνοντας τη πρώτη περίοδο όντας κοντά στο σκορ (16-15).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ αλλά και τον Οκόμπο ο οποίος με 10 πόντους μπήκε στην εξίσωση του ματς προβληματίζοντας τους γηπεδούχους.
Η αμυντική διάθεση των παικτών του Μπαρτζώκα αλλά και ένα ξέσπασμα των Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με διαφορά τεσσάρων πόντων στο φινάλε του ημιχρόνου (37-33).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε ”μουδιασμένα” στη τρίτη περίοδο, ενώ στην αντίπερα όχθη Λόιντ και Τζέιμς πήραν «φωτιά», με τη διαφορά να είναι στους πέντε πόντους για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς στο τέλος του της τρίτης περιόδου. ( 51-56)

Στη τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει με μεγάλα σουτ των Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και Πίτερς, χωρίς αυτά όμως να είναι αρκετά για την ομάδα του Μπαρτζώκα, με τη Μονακό να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και ένα τρίποντο του Ντιαλό να τελειώνει ουσιαστικά τις ελπίδες των γηπεδούχων, γνωρίζοντας μοιραία την πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 5 (2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 13 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πίτερς 3 (1), ΜακΚίσικ 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Οκομπό 23 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόιντ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 6 (2), Μορμάν 3 (1), Μοτιεγιούνας 6 (3/4 δίποντα), Ουαταρά, Χολ 4, Τζέιμς 20 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)