Κυριακή, 5 Μαΐ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του «τριφυλλιού» οι 11 πόντοι στο ημίχρονο

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός έκανε… πάρτι στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Παναθηναϊκό στο μεγάλο τελικό του Super Cup του μπάσκετ, επικρατώντας με 37-11 του “αιωνίου” αντιπάλου του.

Με φοβερή άμυνα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός έβγαλε εκτός ρυθμού τον Παναθηναϊκό, ο οποίος και… έσπασε τα καλάθια στο πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Αταμάν έκανε αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του “τριφυλλιού”, με τους μόλις 11 πόντους που πέτυχε στο διάστημα αυτό και μάλιστα με μόνο τρία καλάθια εντός πεδιάς (0/13 τρίποντα, 3/12 δίποντα). Οι “πράσινοι” έμειναν δε, για 14 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα χωρίς καλάθι στον τελικό του Super Cup.

Ο Παναθηναϊκός είχε μέχρι σήμερα (30/09) χειρότερο ρεκόρ πόντων σε ημίχρονο αγώνα, τους 16 σε ένα παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε για τη Euroleague, με προπονητή τον Τσάβι Πασκουάλ.