Ολυμπιακός – Βιλερμπάν: Απουσίες και αστοχία οδήγησαν σε ήττα «πισωγύρισμα» τους Πειραιώτες (video)

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός γνώρισε απρόσμενη ήττα από την Βιλερμπάν στο ΣΕΦ για την 20η αγωνιστική της Euroleague και έκανε βήμα… πίσω όσον αφορά τη μάχη της οκτάδας που οδηγεί στα Play Offs.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τις πολλές απουσίες που είχε και κυρίως αυτή του Χασαν Μάρτιν, αφού ο Φολ έκανε… πάρτι στις ρακέτες και στα ριμπάουντ, ενώ ο Γιαμπουσέλε «πυροβολούσε» ασταμάτητα με αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να φύγει με το διπλό από το ΣΕΦ και τον Ολυμπιακό να υποχωρεί στο 10-9 όσον αφορά το ρεκόρ του. Σε κακό βράδυ συνολικά και η «ερυθρόλευκη» περιφέρεια που έμεινε πολύ χαμηλά στο σκοράρισμα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με τον Σλούκα να είναι απολαυστικός στη δημιουργία με 6 ασίστ στα πρώτα λεπτά, βρέθηκε να προηγείται της Βιλερμπάν με 12-7. Ο διεθνής γκαρντ χρεώθηκε όμως γρήγορα με 2 φάουλ και ο Μπαρτζώκας τον απέσυρε στον πάγκο, με τους Πειραιώτες να χάνουν αμέσως τη συνοχή τους. ΟΙ Γάλλοι αντέδρασαν έτσι άμεσα και “έκλεισαν” το πρώτο δεκάλεπτο με ισόπαλο σκορ 17-17.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γιαμπουσέλε να αποτελεί πρόβλημα για την άμυνα του Ολυμπιακού, την ώρα που στην επίθεση, οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν δεύτερο πόλο δημιουργίας. Η Βιλερμπάν προηγήθηκε μάλιστα με 28-24, αλλά ένα τρίποντο του Σπανούλη “ξεκόλλησε” τους γηπεδούχους και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 34-33 υπέρ των Γάλλων στο 20′.

Μετά την ανάπαυλα, o Ολυμπιακός αντί να ξυπνήσει παρουσιάστηκε πιο… κοιμισμένος. Η άμυνα των φιλοξενούμενων οδηγούσε τους «ερυθρόλευκους» σε λάθη, την ώρα που ο Γιαμπουσέλε τους έστελνε με τρίποντο για πρώτη φορά στο +7 (38-45) τρία λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Η διαφορά έφτασε στο +12 (42-54, 30’20’’) με το «καλημέρα» στην τέταρτη περίοδο με τον Σπανούλη να μειώνει στους πέντε μέσα στο επόμενο λεπτό (49-54, 32’). Η Βιλερμπάν συνέχιζε όμως να φτάνει σε πολύ εύκολα καλάθια ελέγχοντας τις ρακέτες και στις δύο άκρες του παρκέ, την ώρα που η περιφερειακή της άμυνα ήταν εξαιρετική και ξέφυγε ξανά με 8 πόντους με τρίποντο του Κόουλ (59-51), «σφραγίζοντας» τη μοίρα του ματς, αφού παρά την ύστατη προσπάθεια των «ερυθρόλευκων» που μείωσαν 63-67 με τον Ζαν-Σαρλ στα 15,4” πριν τη λήξη, δύο βολές του Γουόλτον και μία κακή επαναφορά έφεραν το τελικό 63-69 και την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 13 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 2, Σπανούλης 10 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος), Σλούκας 2 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 3 (1/5 σουτ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς 2, Έλις 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Βιλερμπάν (Τι Τζέι Πάρκερ): Καχούντι 5 (1/5 τρίποντα), Ντιότ 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουόλτον 9 (1/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπακό 2 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λάιτι 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Στράζελ 8 (2)