Πέμπτη, 18 Απρ.

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις: “Θρίλερ” με… αυτοκτονία για τους Πειραιώτες!

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με… αυτοκτονία τη σεζόν στη Euroleague, αφού ηττήθηκε με 68-67 από τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ, παρότι προηγήθηκε με διψήφια διαφορά και στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι Πειραιώτες έπαθαν ένα απίστευτο μπλακ άουτ στο τέλος και με μόλις 9 πόντους σε 10 λεπτά αγώνα, χάρισαν τη νίκη στους Λιθουανούς, που πήραν το προβάδισμα με βολές, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Σπανούλης και Σλούκας ήταν εξαιρετικοί στη δημιουργία για τον Ολυμπιακό (7 και 5 ασίστ αντίστοιχα), με τον Μάρτιν να είναι ο πρώτος σκόρερ με 12 πόντους, αλλά όλοι τους “κόλλησαν” στα τελευταία λεπτά. Την ίδια ώρα, οι Γκριγκόνις (15 πόντους) και Γιακουμπάιτις (12 πόντους) έκαναν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, με τον δεύτερο να αποδεικνύει και “κρύο αίμα” για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το πρώτο ματς της σεζόν με πεντάδα τους Σλούκα, Χάρισον, Χαραλμπόπουλο, Λιβιό και Έλις, με τον δεύτερο να είναι “καυτός” στην αρχή και να έχει και τους 8 πόντους της ομάδας του στο 8-2.

Αμέσως μετά όμως οι Πειραιώτες έδειξαν να “κολλάνε” στην επίθεση κι οι Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις με τον Λοβέρν και τα μακρινά σουτ, φέρνοντας… τούμπα το ματς. Οι Λιθουανοί  έφθασαν ακόμη και στο +8 από τον Ολυμπιακό, αλλά ο Σπανούλης “ξεκόλλησε” την ομάδα του Μπαρτζώκα κι ο Σλούκας με buzzer beater τρίποντο “μάζεψε” τη διαφορά στο 18-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στη δεύτερη περίοδο, με το νεαρό Γιοκουμπάιτις να αποδεικνύεται σε… πρόβλημα για την άμυνα των “ερυθρολεύκων”, ο οποίοι όμως βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και με τον Σπανούλη να “ταΐζει” τον Μάρτιν πέρασαν και μπροστά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε έτσι με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα με το 37-34 στο 20′.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν “χέρι χέρι” στο σκορ, στα πρώτα λεπτά. Ένα ξέσπασμα όμως από Σλούκα και Βεζένκοφ, “εκτόξευσε” για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος και κατάφερε να “κλείσει” το δεκάλεπτο με σημαντικό προβάδισμα και σκορ 58-47.

Κάπου εκεί όμως, υπήρξε ένα απίθανο μπλακ άουτ στην επίθεση για τους Πειραιώτες, οι οποίοι έχασαν ακόμη και τέσσερα συνεχόμενα σουτ από επιθετικά ριμπάουντ σε μία φάση, πετυχαίνοντας μόλις 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Ζαλγκίρις κατάφερε έτσι να πετύχει μία τρομερή ανατροπή και με τον Γιακουμπάιτιτς να κερδίζει φάουλ στα 3,5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, σκόραρε από τη γραμμή για να πάρει τη νίκη στο ματς με το τελικό 67-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Σλούκας 6 (0/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 12 (6/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4 (2/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 2, Τζένκινς 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (1/1 δίποντο, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ)

Ζαλγκίρις (Σίλερ): Γουόκαπ 6 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκάβιτσους 6 (3/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χέιζ 2 (7 ριμπάουντ), Γιανκούνας, Μιλάκνις 6 (2/3 τρίποντα), Γκέμπεν 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 12 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 15 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Λοβέρν 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές)