14oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Ζενίτ: Πειραιώτικη ανατροπή με υπογραφή Σπανούλη (video)

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μία φοβερή ανατροπή κόντρα στη Ζενίτ, την οποία νίκησε 75-61 στο ΣΕΦ για την 29η αγωνιστική της Euroleague, γυρνώντας από το -17 μετατρέποντας σε θρίαμβο ένα ματς που για 25 λεπτά του πήγαινε εντελώς λάθος.

Ο βελτιωμένος Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου, σημείωσε μία τεράστια ανατροπή και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στη Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 13-16 (12η θέση). Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 75-61 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΣΕΦ, για την 29η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τη ρωσική ομάδα στη δεύτερη διαδοχική ήττα της και 12η στο σύνολο, με την οποία έβαλε σε κίνδυνο τη θέση της στην οκτάδα.

Δείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Το ματς

Mετά από ένα ενθουσιώδες ξεκίνημα που μεταφράστηκε σε ένα 5-0 για τους «ερυθρόλευκους» η Ζενίτ άρχισε να «πυροβολεί» από παντου. Πονίτκα, Ρίβερς και κυρίως Πάνγκος ευστοχούσαν στο ένα τρίποντο μετά το άλλο και οι Ρώσοι βρέθηκαν μπροστά με 9-20, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15-28.

Η κατάσταση αυτή συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να τιμωρείται ακόμη κι όταν αποφάσισε να δώσει το σουτ στον Κβοστόφ, ο οποίος «εκτόξευσε» κι άλλο τη διαφορά, κοντά στους 20 πόντους (22-39). Σλούκας και Λαρεντζάκης έδωσαν πνοή στον Ολυμπιακό ο οποίος μείοωσε στους 9 με ένα σερί 8-0, αλλά το καλάθι του Πάνγκος πριν τη λήξητου ημιχρόνου διαμόρφωσε το 30-41 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου ο Μπίλι Μπάρον ευστόχησε σε τρίποντο και κατόπιν ο Πονίτκα αύξησε σε 10 τους προσωπικούς πόντους του και η Ζενίτ ξέφυγε με 16 (30-46). Σε εκίνο το σημείο ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ έδωσαν το έναυσμα της αντεπίθεσης όμως και με ένα 10-0 σερί αρχικά που έγινε 15-4 και συνμδυάστηκε με εκτελέσεις έξω από τα 6.75, έριξαν σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά (45-50).

Το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Βεζένκοφ μάλιστα έφερε το παιχνίδι στο καλάθι, 50-52. Ο Πάνγκος «τιμώρησε» τον Ολυμπιακό με πέμπτο δικό του τρίποντο φτάνοντας τους 17 πόντους (50-55), για να λήξει 54-56 η 3η περίοδος, μετά από δίποντο του ΜακΚίσικ, 1/2 βολές του Πάνγκος και δίποντο του Βεζένκοφ. ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ είχαν πετύχει τους 20 από τους 24 πόντους του Ολυμπιακού στο 4ο δεκάλεπτο!

Ο Σπανούλης ισοφάρισε σε 56-56 και ο ΜακΚίσικ έφερε μπροστά, 58-56, τον Ολυμπιακό, που έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα. Και πώς να το χάσει, όταν ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» θύμισε τον παλιό καλό ευατό του. Ο  «Kill-Bill» πήρε «φωτιά» στην 4η περίοδο, αφού πέτυχε 10 πόντους, με 2 τρίποντα, στην 4η περίοδο μέχρι το 70-61.

Ο Πάνγκος μετρούσε 4 φάουλ και ο πρώην προπονητής του Παναθηναϊκού, Τσάβι Πασκουάλ δεν μπορούσε να καταλάβει πως είχε χάσει αυτό το παιχνίδι. Ο Βεζένκοφ έκανε το 72-61, ο Σπανούλης με μία βολή έφτασε τους 16 πόντους και ο Πρίντεζης διαμόρφωσε το τελικό 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίπντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3