Όργια! 60 πόντους ο Τόμσον, ασταμάτητος ο Γουέστμπρουκ [vids]

Δεν έχει επικρατήσει άδικα η έκφραση “μαγικός κόσμος” για το NBA. Οι Κλέι Τόμσον και Ράσελ Γουέστμπρουκ μας το απέδειξαν για μια ακόμη φορά…

Πήρε… φωτιά και διέλυσε τους Πέισερς. Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν εύκολα με 142-106 της ομάδας από την Ιντιάνα, αλλά αυτό που έκανε ο Κλέι Τόμσον ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!

Ο γκαρντ των “πολεμιστών” δεν σταμάτησε να σκοράρει, αφού έτυχε 60 πόντους σε μόλις 29 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 21/33 σουτ και 8/14 τρίποντα!

Μάλιστα, τους 40 πόντους τους πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο. Οι εξήντα πόντοι που σημείωσε είναι οι περισσότεροι που έχει βάλει ποτέ παίκτης σε λιγότερο από 30 λεπτά συμμετοχής.

Τρομερός για ακόμη μια φορά ήταν ο Ράσελ Γουέστμπρουκ, ο οποίος έκανε τριπλ-νταμπλ για έκτο σερί ματς, με τους 32 πόντους, τα 13 ριμπάουντ και τις 12 ασίστ στο 102-99 των Θάντερ επί των Χοκς στην Ατλάντα και κυνηγάει το ρεκόρ του Μάικλ Τζόρνταν που είχε κάνει επτά σερί το 1989.