Κυριακή, 5 Μαΐ

«Όρθια» η Βαλένθια των 10 παικτών κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο

Η Βαλένθια απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού κράτησε το 1-1 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Μεστάγια» στην 7η αγωνιστική της La Liga παρ’ ότι αγωνίστηκε με 10 παίκτες στο τέλος του παιχνιδιού.

Παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 82ο λεπτό (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γκόμεθ) κι ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η Βαλένθια κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Βάσκοι είχαν προηγηθεί με γκολ του Ινίγκο Μαρτίνεθ από το 69′ και κρατούσαν το μεγάλο «διπλό» αλλά τελικά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάρκος Αντρέ έφερε το ματς στα ίσα. Το τελικό 1-1 έβαλε τέλος στο μίνι αρνητικό σερί των «νυχτερίδων» που προέρχονταν από 2 σερί ήττες, ενώ οι «Βάσκοι» έφτασαν μία ανάσα από το σπουδαίο «διπλό», μετά την εντός έδρας ήττα που είχαν γνωρίσει από την Ράγιο Βαγεκάνο (1-2).