Πέμπτη, 2 Μαΐ

Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης 2-4: Νέα «τεσσάρα» στη La Liga με Βαλβέρδε και Βινίσιους

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε εύκολο έργο στην έδρα της Οσασούνα (4-2) και έτσι συνέχισε με νέα “τεσσάρα” την πορεία της στη La Liga. Τρεις ασίστ ο Βαλβέρδε, Δυο γκολ ο Βινίσιους.

Έπειτα το 4-0 που πέτυχε επί της Θέλτα στο “Μπερναμπέου”, η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στη La Liga και μέσα στην Παμπλόνα, επικρατώντας της Οσασούνα με 4-2.

Το εκτός έδρας “τρίποντο” της Ρεάλ είχε δυο πρωταγωνιστές. Ο Φεντερίκο Βαλβέρδε δημιούργησε τρία από τα γκολ της ομάδας του Αντσελότι, ενώ ο Βινίσιους ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 4′ και πέτυχε το τελευταίο γκολ των φιλοξενούμενων στο 64′.

Η Οσασούνα είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 7′ με τον Μπούντιμιρ, ενώ διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μουνιόθ.

Με τη νίκη αυτή, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε τους 72 βαθμούς και… βαδίζει ακάθεκτη προς την κατάκτηση του τίτλου στη La Liga. Στους 36 βαθμούς και στα.. μέσα της κατάταξης παρέμεινε η Οσασούνα.