Παρασκευή, 29 Μαρ.

“Πάγωσε” στη Ρωσία ο Παναθηναϊκός! Ηττα από την Κουμπάν (VIDEO)

ΦΩΤΟ Panathinaikos BC Facebook

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να νικήσει στη Ρωσία… Ηταν κοντά στο σκορ με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν στο 35′, καθώς την είχε προσεγγίσει στους δύο πόντους, αλλά τελικά έχασε με 81-70.

Οι “πράσινοι”… ασθενούσαν αμυντικά και το πλήρωσαν! Απουσίασαν και οι επιθετικές λύσεις, όχι όμως και τα λάθη. Ετσι, δεν κατόρθωσε τα τελευταία πέντε λεπτά της πρεμιέρας τους στην Ευρωλίγκα να κρατηθούν μέσα στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν τη νίκη.

Ο Ραντούλιτσα τελείωσε το ματς με 15 πόντους, ο Διαμαντίδης με 14 και ο Καλάθης με 13  και 7 ασίστ, αλλά δεν βοήθησαν οι Γκιστ – Πάβλοβιτς – Γιάνκοβιτς. Από τους Ρώσους ξεχώρισε ο Σίγκλετον (16π.-9ρ.).

Στην αρχή ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 4-10 και 4-14 και η Λοκομοτίβ έμοιαζε αιφνιδιασμένη. Ομως, ο Μπαρτζώκας βρήκε τις λύσεις και τις ονόμασε… Ντρέιπερ και… Ζούμπκοφ! Ετσι κατάφεραν οι Ρώσοι να μειώσουν στον πόντο, 17-18, πριν από το τρίποντο του Καλάθη (17-21).

Το “τριφύλλι” διατήρησε διατήρησε το προβάδισμα (19-27) με τη βοήθεια του Διαμαντίδη, αλλά οι ψηλοί του Παναθηναϊκού φορτώθηκαν με φάουλ και αυτό ήταν ένα από τα αδύνατα σημεία της ελληνικής ομάδας στο οποίο χτύπησαν οι γηπεδούχοι (30-29). Το ματς έγινε ντέρμπι και η Κουμπάν διατηρούσε το προβάδισμα (37-35 και 45-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ραντούλιτσα έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό και όταν έφτασε στους 14 πόντους μείωσε σε 47-45, ενώ ο Διαμαντίδης με δύο σερί τρίποντα έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα (60-61) που όμως κράτησε λίγο (63-61 στο 30’).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σίγκλετον επέτρεψε στην Κουμπάν να διατηρήσει το προβάδισμα, καθώς σήκωσε στις πλάτες του την επίθεσή της και στην ουσία τελείωσε το ματς, 81-70.

Το επόμενο παιχνίδι των “πράσινων” στην Ευρωλίγκα θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη με την Καρσίγιακα, στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-41, 63-61, 81-70.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14 (2), Σίνγκλετον 16 (9 ριμπ.), Ντρέιπερ 7 (1), Κλαβέρ 13 (2), Μπίκοφ 2, Ζοζούλιν 2, Βορόνοφ 7 (1), Ζούμπκοφ 8, Φεζένκο 8, Μπρόκχοφ 4 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 3 (0/4 τρίπ.), Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 15 (8 ριμπ.), Φελντέιν 9 (1/5 τρίπ.), Διαμαντίδης 14 (3), Γκιστ 4, Καλάθης 13 (2 τρίπ., 7 ασ.), Κούζμιτς 2.

Δεύτερος ο Διαμαντίδης

Με την έναρξη του αγώνα ο Δημήτρης Διαμαντίδης “σκαρφάλωσε” στη δεύτερη θέση του πίνακα των παικτών με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της Euroleague!