Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: Πράσινο προβάδισμα με φοβερό Μήτογλου

Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς της Basket League. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας επικράτησε της ΑΕΚ με 94-83, έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών κι απέχει πλέον μία νίκη μακριά από τους τελικούς.

Η Ένωση πραγματοποίησε και πάλι μία άκρως ανταγωνιστική εμφάνιση, κοιτώντας τους πράσινους στα μάτια. Ωστόσο, οι πράσινοι κατάφεραν να φτάσουν αυτή τη φορά στη νίκη, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντίνο Μήτογλου, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ είχε κι 7 ριμπάουντ.

Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Χεζόνια (20π., 5ριμπ.) και Μπέντιλ (17π.). Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Μορέιρα (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Λοτζέσκι (16 πόντοι με 5/6 τρίποντα) και Ματσιούλις (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Tην προσεχή Τετάρτη (26/5, 20:00), οι πράσινοι θα έχoυν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» τη σειρά και πάλι στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων (ως φιλοξενούμενοι).

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και ξέφυγε με 20-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, βρήκε τον δρόμο προς το πράσινο καλάθι, ωστόσο αδυνατούσε να σταματήσει τους αντιπάλους της, οι οποίοι σημείωσαν 30 πόντους (!) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 13 πόντους (50-37) στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να πιστεύει ότι θα φτάσει εύκολα στη νίκη, ωστόσο η ΑΕΚ είχε άλλη άποψη. Δεν παράτησε το παιχνίδι και μείωσε ακόμα και στους 5 πόντους (60-55) με όπλο την άμυνα της, ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Μπέντιλ, το τριφύλλι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (69-60).

Στην εκκίνηση της τέταρτη περιόδου, ο Παναθηναϊκός απομακρύνθηκε ακόμα και με +16 (78-62 στο 32’), με τους Χεζόνια και Μήτογλου να πυροβολούν. Ωστόσο και πάλι η ΑΕΚ δεν άφησε το παιχνίδι κι επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας στους 3 πόντους (86-83 στο 37’).

Ένα μεγάλο τρίποντο του Μήτογλου (89-83) και σερί καλές πράσινες άμυνες, έφεραν τελικά τη νίκη στον Παναθηναϊκό, με την ΑΕΚ να μην πετυχαίνει ούτε πόντο στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-37, 69-60, 94-83

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 94-83