Δευτέρα, 17 Ιουν.
25oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Άρης: Η πορεία των δύο ομάδων ως τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Παναθηναϊκός και ο Άρης έδωσαν έξι αγώνες για να βρεθούν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο Πανθεσσαλικό. Όλη η πορεία των δύο ομάδων μέχρι τον Βόλο.

Παναθηναϊκός και Άρης μπήκαν στη φάση των “16” στο Κύπελλο Ελλάδας, με τους πράσινους να έχουν πιο δύσκολο έργο, αφού απέκλεισαν Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ στα πέναλτι, αλλά και τον Ατρόμητο στην τελευταία φάση του αγώνα στο Περιστέρι.

Ο Παναθηναϊκός «λύγισε» τους Πειραιώτες στη διαδικασία των πέναλτι, επικρατώντας με 7-6 μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ της 17ης Ιανουαρίου, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιούρι Λοντίγκιν, ο οποίος έπιασε το ματς-μπολ πέναλτι του Καρβάλιο, πριν αστοχήσει (άουτ) στο τελευταίο χτύπημα ο Μαντί Καμαρά.

Ακολούθως, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε το εμπόδιο του πολύ αξιόμαχου Ατρόμητου, σημειώνοντας νίκη-ανατροπή στη ρεβάνς στο Περιστέρι -2-0 με γκολ του Μλαντένοβιτς στο 90’+5’- κι ενώ είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς της Λεωφόρου με 1-2.

Στην ημιτελική φάση οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν τον ΠΑΟΚ, την ομάδα που είχε κυριαρχική παρουσία τα τελευταία χρόνια στο Κύπελλο. Νίκησαν με 1-0 στην Τούμπα με γκολ του Σπόραρ, όμως στη ρεβάνς της Λεωφόρου έσπασαν… καρδιές. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-0 με τον Ζίβκοβιτς στην κανονική διάρκεια, σκοράροντας για δεύτερη φορά με τον Κεντζιόρα στο 105’.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης ο Λημνιός μείωσε σε 1-2 κι έστειλε τις δύο ομάδες στα πέναλτι. Εκεί ακολούθησε… θρίλερ, με τον Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι του Παναθηναϊκού να αποκρούει τρία… ματς-μπολ πέναλτι του ΠΑΟΚ και τους «πράσινους» να παίρνουν εντέλει την πρόκριση στον τελικό με 7-6.

Ο Άρης με τη σειρά του απέκλεισε στη φάση των «16» την κάτοχο του περσινού τροπαίου και περσινή νταμπλούχο ΑΕΚ στα πέναλτι. Εφυγε με το 0-0 απ’ την OPAP Arena και στο δεύτερο ματς οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στην κανονική διάρκεια, με την ΑΕΚ να προηγείται με τον Γκατσίνοβιτς και τον Άρη να ισοφαρίζει με τον Μορόν. Στα πέναλτι, οι παίκτες του Άρη ήταν πιο ψύχραιμοι και με 4-2 πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά.

Στους «8» το έργο του Άρη ήταν πολύ πιο εύκολο απέναντι στη Νίκη Βόλου της Super League 2, την οποία νίκησε εύκολα με 3-0 στο «Βικελίδης», με τη ρεβάνς να μένει στο 2-2 και να «σφραγίζει» την είσοδο των «κιτρινόμαυρων» στα ημιτελικά.

Κόντρα στον Παναιτωλικό, ο Άρης έκανε βήμα πρόκρισης με το διπλό στον πρώτο ημιτελικό στο Αγρίνιο (1-0 με γκολ του Βέλεθ) και με το 0-0 της ρεβάνς στη Θεσσαλονίκη έκλεισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια.

Η πορεία του Παναθηναϊκού ως τον τελικό:

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»:

10/01/2024 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1: 65’ Ιωαννίδης – 45’ Αλεξανδρόπουλος

17/01/2024 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 6-7 πέν./0-0 κανονική διάρκεια και παράταση

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

24/01/2024 Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 1-2: 11’ Αϊτόρ – 25’ Αντζιέλσκι, 42’ Γιουμπιτάνα

31/01/2024 Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 0-2: 35’ Ρουμπέν Πέρεθ, 90’+5’ Μλαντένοβιτς

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

14/02/2024 ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1: 53’ Σπόραρ

21/02/2024 Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 6-5 πέν./0-1 κανονική διάρκεια, 1-2 παράταση: 120’+9’ Λημνιός – 72’ Αντρ. Ζίβκοβιτς, 105’ Κεντζιόρα

Η πορεία του Άρη ως τον τελικό:

10/01/2024 ΑΕΚ-Άρης 0-0

17/01/2024 Άρης-ΑΕΚ 4-2 πέν. /1-1 κανονική διάρκεια και παράταση: 58’ Μορόν – 45’+1’ Γκατσίνοβιτς

24/01/2024 Άρης-Νίκη Βόλου 3-0: 10’, 90’+3’ Νταρίντα, 90’+6’ Σουλεϊμάνοφ

30/01/2024 Νίκη Βόλου-Άρης 2-2: 35’ Κάσσος, 46’ Ριμπέιρο – 27’ πέν., 69’ Σαβέριο

13/02/2024 Παναιτωλικός-Άρης 0-1: 64’ Βέλεθ

06/03/2024 Άρης-Παναιτωλικός 0-0