Τρίτη, 23 Απρ.

Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 55-83: Πράσινη συντριβή στο Μόναχο

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα στο Μόναχο, με αποτέλεσμα να διασυρθεί (55-83) από τους Σέρβους, οι οποίοι φανέρωσαν όλες τις αδυναμίες της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη.

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τους Νέντοβιτς και Μέικον, αντιμετώπισε προβλήματα τόσο στο επιθετικό όσο και στο αμυντικό κομμάτι, γνωρίζοντας τη συντριβή σε μία περίοδο.

Συγκεκριμένα, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 8-32, με αποτέλεσμα οι πράσινοι να βρεθούν από το +3 του ημιχρόνου στο -21 του 30′.

Όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν εκτός κλίματος, με εξαίρεση τον Λεωνίδα Κασελάκη, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους. Από πλευράς ερυθρόλευκων, ξεχώρισαν οι Κάλινιτς (13π.), Μίτροβιτς (11π.) κι Ιβάνοβιτς (12π.).

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο μέχρι το πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσε, όντας μπροστά στο σκορ με 38-32. Η συνέχεια ήταν απογοητευτική για τους πράσινους, οι οποίοι υποτάχθηκαν άνευ όρων στις ορέξεις των Σέρβων στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 35-32, 43-64, 55-83.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 8 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 5 (1), Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 13 (2), Ουάιτ, Φλόιντ 4, Αβδάλας, Έβανς 2, Μαντζούκας 4, Σαντ Ρος 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 7, Ουόλτερς 7, Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 6, Κάλινιτς 13 (1), Χόλινς 8, Ιβάνοβιτς 12 (2), Ουάιτ 9, Κούζμιτς 6, Τσίρμπες 2