Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας: «Αυτοκτονία» και πισωγύρισμα για το Τριφύλλι (video)

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 86-82 από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ για την 30η αγωνιστική της Euroleague και πλέον οι Σέρβοι απειλούν να τον ρίξουν ακόμα πιο κάτω στη βαθμολογία.

Ένας… ακέφαλος Παναθηναϊκός, μετά την αποβολή του Όντεντ Κάτας με δύο τεχνικές ποινές στο 32΄, πλήρωσε την έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση, επιτρέποντας στον Ερυθρό Αστέρα να γίνει η 7η ομάδα που περνάει νικηφόρα από το ΟΑΚΑ στη Euroleague. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 82-86 από τους Σέρβους, για την 30ή αγωνιστική, βλέποντας στα 47΄΄ για τη λήξη τον Τζόρνταν Λόιντ να «καθαρίζει» το «διπλό» για την ομάδα του, υποχρεώνοντας το «τριφύλλι» στη 18η ήττα του σε 28 αγώνες (16η θέση). Στον αντίποδα, ο Ερυθρός Αστέρας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-21 (17η θέση).

Δείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει γρήγορα διαφορά 9 πόντων, αφού με σερί τρίποντα από Σαντ Ρος και Παπαπέτρου προηγήθηκε με 9-0 και κατόπιν με 14-7 αφού μπήκε στην εξίσωση και ο Παπαγιάννης. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να βρίσκουν λύσεις στις όποιες προσαρμογές επιχειρούσ εη άμυνα του Ερυθρού Αστέρα και έτσι το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 23-16 και την αίσθηση ότι οι «πράσινοι» ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι.

Κούζμιτς και Νόκο ήταν αυτοί που έδωσαν το σύνθημα αντεπίθεσης για τους Σέρβους, οι οποίοι αρχικά παγίωσαν τη διαφορά στο -4 και τελικά με τον Λόιντ λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με 36-37 για πρώτη φορά στο ματς για να κλείσει το ημίχρονο στο ισόπαλο 40-40.

Στο τρίοτ δεκάλεπτο ήταν όμως που έγινε ο κακός… χαμός. Οι Σέρβοι μπήκαν ξανά δυνατά με τον Λόιντ να τους οδηγεί στο 44-48, αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Χεζόνια και ηγήθηκε ενός φοβερού 15-0 που έφερε τον Παναθηναϊκό 11 πόντους (59-48) μπροστά και όλοι θεώρησαν ότι το πάρτι ξεκινούσε. Το απίστευτο μπλακ άουτ όμως της συνέχεια δεν το περίμενε κανείς. Λόιντ και Γουόλντεν σκόραραν με κάθε τρόπο την ώρα που ο Παναθηναϊκός έδειχνε σαστισμένος και έτσι το σερβικό σερί έφτασε το 18-0 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, με το σκορ να γίνεται 59-65.

Σε εκείνο το σημείο ο Όντετ Κάτας, φανερά εκνευρισμένος και πάνω σε διαμαρτυρία στους διαιτητές, δέχτηκε 2η τεχνική ποινή και αποβλήθηκε από το ματς αφήνοντας το «τριφύλλι» για πάνω από οκτώ λεπτά -τόσα απέμεναν για το τέλος της αναμέτρησης- χωρίς την παρουσία του στον πάγκο.

Με τον Λόιντ μάλιστα να μην έχει αντίπαλο, ο Ερυθρός Αστέρας πίστεψε στο «διπλό» γράφοντας το 67-75 στο 36΄. Ωστόσο, Χεζόνια, Παπαπέτρου και Σαντ-Ρος αφυπνίστηκαν άμεσα από τα 6.75 και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε αποφασισμένος για την ανατροπή (79-79, ένα λεπτό πριν τη λήξη), αλλά ξανά ο Λόιντ με τρίποντο στα 47΄΄ «σφράγισε» την επιτυχία της ομάδας του, που ήρθε με το τελικό 82-86 παρά την προσπάθεια των «πρασίνων» για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86.

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 2, Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/3 δίποντα), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 14 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 15 (4/11 τρίποντα), Δίπλαρος, Γουάιτ 5 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 9, Μπεντίλ, Σαντ Ρος 21 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη).

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Χολ, Γουόλντεν 14 (1), Λόιντ 27 (7/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ουσκόκοβιτς 3 (1), Λάζιτς 7 (1), Ριθ, Ραντάνοφ 2, Ντόμπριτς 6 (2), Σιμόνοβιτς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 2, Κούζμιτς 9 (5 ριμπάουντ), Νόκο 8 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ).