Τρίτη, 23 Απρ.

Παναθηναϊκός – Γουότφορντ 0-0: Καλή εικόνα στον πρώτο φιλικό αγώνα για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δοκίμασε πολλούς ποδοσφαιριστές του, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έχασε σε κανένα σημείο τη συνοχή του και πήρε άνετα την ισοπαλία 0-0 από τη Γουότφορντ, στον πρώτο φιλικό αγώνα της φετινής προετοιμασίας τους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τους Ηλιάδη και Σαρδέλη από τη δεύτερη ομάδα και άλλαξε όλη την ενδεκάδα του στο ημίχρονο, όμως διατήρησε σε όλο το ματς την υπεροχή και μάλιστα έφθασε πιο κοντά στη νίκη από τη Γουότφορντ.

Στο 59′ όμως το σουτ του Καρλίτος κόντραρε την τελευταία στιγμή, ενώ στο 64′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ σταμάτησε στον Οκόγιε. Άστοχα ήταν τα σουτ των Βαγιαννίδη και Γκάνεα λίγο αργότερα, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έδειξε πάντως καλή εικόνα κόντρα σε μία πιο έτοιμη ομάδα και το γεγονός ότι παρέμεινε στο ίδιο επίπεδο καθόλη τη διάρκεια του 90λεπτου, δείχνει ότι ο Σέρβος τεχνικός έχει “περάσει” πια τη δουλειά του στους παίκτες.

Οι συνθέσεις στο Παναθηναϊκός – Γουότφορντ

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι (46’ Λοντίγκιν), Σάντσες (30’ Βαγιαννίδης, 83’ Κρυπαράκος), Σένκεφελντ (46’ Σάρλια), Πούγγουρας (46’ Σιδεράς), Χουάνκαρ (46’ Γκάνεα), Κουρμπέλης (46’ Τσέριν), Αλεξανδρόπουλος (46’ Καμπετσής), Ηλιάδης (61’ Πέρεθ), Παλάσιος (46’ Κώτσιρας), Ιωαννίδης (46’ Καρλίτος), Σαρδέλης (46’ Αϊτόρ).

Γουότφορντ (Ρομπ Εντουαρτς / 5-3-2): Μπάχμαν (46’ Οκόγιε), Καμπασέλ, Κάθκαρτ (65’ Πόλοκ), Σάντος (65’ Μόρις), Ενγκακιά (46’ Χούνγκμπο), Γκόσλινγκ (46’ Ντομίνγκος), Καγιέμπε (65’ Μακ Κίρναν), Σέμα (46’ Καμαρά), Ντέλε-Μπασιρού (65’ Μεμπουντέ), Ζοάο Πέδρο (65’ Μπάαχ), Μπάγιο (46’ Καλού).