Κυριακή, 28 Απρ.

Παναθηναϊκός – Λαμία 2-2: Πήρε με τσαμπουκά και δέκα παίκτες το βαθμό μέσα στη Λεωφόρο

Eurokinissi

“Μπαμ” στη Λεωφόρο, με την Λαμία να φέρει ένα απίστευτο 2-2 με τον Παναθηναϊκό και να τον αφήνει με… συγκατοίκηση στην κορυφή στη Super League, παραμονές του ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, άνοιξαν το σκορ και τελικά ισοφάρισαν με τον Τσιλούλη. Έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τζανετόπουλος στις καθυστερήσεις, ενώ ακολούθησε το δοκάρι του Κώτσιρα.

Λαμία για… μεγάλα πράγματα! Η ομάδα ου Λεωνίδα Βόκολου έκανε μεγάλο ματς στην έδρα του Παναθηναϊκού, του “έκοψε” βαθμούς, φέρνοντας ένα εκπληκτικό 2-2 και έδειξε πως πολύ δύσκολα θα χάσει το… τρένο των playoffs της Super League.

Με το βαθμό αυτό, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 51 και έπιασε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στη Super League, με το “δικέφαλο του Βορρά” να έχει την Κυριακή ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο. Απ’ την άλλη, η Λαμία έφτασε τους 36 βαθμούς και εδραιώθηκε στην 6η θέση.

Το παιχνίδι…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το… πόδι στο γκάζι, πιέζοντας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο 4′ ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Βέρμπιτς, με το VAR να μη δίνει παράβαση. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μαντσίνι -που είχε… όρεξη- έβγαλε κάθετη για τον Σπόραρ, που έκανε το δυνατό σουτ διαγώνια και δεξιά της περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα να σταματήσει στο δοκάρι του Κοσέλεφ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς, χάνοντας όμως στο 12′ τον Βέρμπιτς με πρόβλημα τραυματισμού (τον αντικατέστησε ο Αϊτόρ). Το προβλήματα συνεχίστηκαν για την ομάδα του Φατίχ Τερίμ, αφού στο 20′ ο Χουάνκαρ παρουσίασε πρόβλημα τραυματισμού και έγινε αναγκαστική αλλαγή (στο ματς πέρασε ο Μλαντένοβιτς).

Αν και δέχθηκε πίεση και φάσεις στα καρέ της (κεφαλιές από Ακαϊντίν και σουτ από Αϊτόρ) η Λαμία άντεξε και προσπάθησε να βγει σε κάποια καλή αντεπίθεση, με τους Καρλίτος και Σλίβκα.

Οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο 39′. Ο Μαρτίνεθ έκανε άτσαλη προβολή -μετά από κακό κοντρόλ- βρήκε άσχημα τον Ακαϊντίν και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Λαμία με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Το φινάλε του πρώτου μέρους και πιο συγκεκριμένα οι καθυστερήσεις, ήταν συγκλονιστικό.

Στο 45+1′ ο Καρλίτος πήρε την μπάλα από τα αριστερά της περιοχής, έκανε παράλληλη κίνηση φτάνοντας δεξιά και με συρτό σουτ στην απέναντι γωνία του Ντραγκόφσκι, έκανε το 0-1, τέρμα που δεν πανηγύρισε λόγω του περάσματός του από το “τριφύλλι”. Δυο λεπτά μετά, ο Μπερνάρ έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Νούνιες και νίκησε τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων για το 1-1 του πρώτου μέρους,

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Τερίμ “έριξε” στο ματς τον Γερεμέγεφ, ο οποίος έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα πάνω ;από το δοκάρι με κοντινή κεφαλιά στο 48′. Λίγα λεπτά μετά, ο Σουηδός επιθετικός δεν λάθεψε, κάνοντας με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή το 2-1 και σημειώνοντας το 7ο του φετινό τέρμα.

Εκεί που ο Παναθηναϊκός έδειχνε να… οδεύει προς τη νίκη, η Λαμία “σόκαρε” τη Λεωφόρο. Στο 68′ ο Τόσιτς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Τσιλούλης πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-2 (ο παίκτης των φιλοξενούμενων είχε θέμα με τον ώμο του από το πρώτο ημίχρονο).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να συνέλθει άμεσα, κάνοντας αρκετές σέντρες από τις δυο πτέρυγες. Στο 73′ ο Μπερνάρ έπιασε το σουτ και ο Κοσέλεφ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ! Στο 79′ όμως ο Τσιλούλης δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά από τη μεγάλη περιοχή -μετά από αντεπίθεση- και να σκοράρει και πάλι.

Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα στο φινάλε του αγώνα για να φτάσει στη νίκη, με την Λαμία να φρεσκάρει την ενδεκάδα της, βάζοντας Μάλτσι και Στάνκο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με σουτ να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα (μπήκε και ο Λημνιός στο ματς), ζήτησαν και πέναλτι στον Αϊτόρ -που ο διαιτητής και το VAR δεν το έδωσαν- αλλά το 2-2 δεν άλλαξε, αφού ο Τζανετόπουλος έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ που έγινε από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 90+5′ ο Κώτσιρας είχε δοκάρι!