Παρασκευή, 3 Μαΐ

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 81-86: Δεύτερη ήττα στην παράταση με μοιραίο Σλούκα

Τη δεύτερη εντός έδρας ήττα του και τρίτη συνολικά στην Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αποδείχθηκε ιδανικός αυτόχειρας κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ. Οι πράσινοι έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι με 86-81 στην παράταση και υποχώρησαν στο 1-3. Στο 2-1 ανέβηκαν οι Ισραηλινοί. Μοιραίος ο Κώστας Σλούκας.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έπειτα από τραγική εμφάνιση. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος άλλαξε πρόσωπο και με πρωταγωνιστές τους Μήτογλου, Βιλντόσα και Αντετοκούνμπο κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Με το σκορ στο 72-70, οι πράσινοι “αυτοκτόνησαν” καθώς έχασαν το αμυντικό ριμπάουντ, με τον Νίμπο να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (72-72 κ.α.), αφού ο Βιλντόσα αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Το «τριφύλλι» προσπάθησε στο επιπλέον πεντάλεπτο να οδηγήσει το ματς σε δεύτερη παράταση, αλλά ο μοιραίος Κώστας Σλούκας μέτρησε 2/3 βολές, μετά από φάουλ που κέρδισε από τον Χασιέλ Ριβέρο σε προσπάθεια του από τα 6,75 στα 6΄΄ (81-82), με την Μακάμπι να κρατάει το προβάδισμα και να «κλειδώνει» τη νίκη από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας, δια χειρός Λορέντζο Μπράουν (81-84).

Στο 1-3 υποχώρησαν οι πράσινοι, ενώ στο 2-1 ανέβηκαν οι Ισραηλινοί.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν τον αγώνα με τον Χρήστο Σερέλη στον πάγκο, καθώς στο 24΄ έχασαν τον Εργκίν Αταμάν, ο οποίος αποβλήθηκε με 2 τεχνικές ποινές, μετά από διαμαρτυρίες, διεκδικώντας το αντιαθλητικό υπέρ του Ντίνου Μήτογλου.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε για δεύτερη σερί αγωνιστική εφιαλτικό ξεκίνημα. Οι πράσινοι ήταν κάκιστοι στην άμυνα, ενώ δεν έβρισαν σκορ ούτε με… αίτηση στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να ξεφύγει με 15 πόντους (24-39) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κόλσον ήταν αυτός που πλήγωνε περισσότερο την άμυνα του τριφυλλιού, μετρώντας 15 πόντους

Στο 24′ ο Εργκίν Αταμάν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, με τον Χρήστο Σερέλη να αναλαμβάνει το κοουτσάρισμα και τον Ντίνο Μήτογλου να βγαίνει μπροστά, ξεκινώντας την αντεπίθεση.

Οι πράσινοι πλησίασαν κοντά στο σκορ, μέχρι που ο Μπράουν έβαλε ένα τρίποντο στο 30′ για να διαμορφώσει το 49-57.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και μείωσε στους τρεις πόντους (59-62) στο 32′, ενώ με κλέψιμο και καλάθι του Μήτογλου, πέρασε μπροστά στο σκορ με 67-66.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν και με 2 πόντους (70-68) μετά από τρίποντο του Βιλντόσα. Ο Κόλσον έγραψε το 70-70 και ο Λεσόρ το 71-70 με 1/2 βολές και 43″ στο χρονόμετρο. Ακολούθησε μία ακόμα βολή από τον Μήτογλου (72-70) στα 7″ για το φινάλε. Ο Νίμπο ήταν εκείνος που έφερε το ματς στα ίσια (72-72) με 4.6″ να μένουν για το 40λεπτο, έπειτα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, ενώ ο Βιλντόσα αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μακάμπι ξέφυγε με 75-80. Ο Λεσόρ μείωσε σε 77-80 με 49″ για το τέλος της παράτασης. Ο Κόλσον αστόχησε εκ νέου και ο Γκριγκόνις έφερε το ματς στον πόντο (79-80) στα 18″. Ο Μπλατ κέρδισε φάουλ από τον Μαντζούκα και με 2/2 βολές έγραψε το 79-82 με 14″ να μένουν στο χρονόμετρο.

Ο Σλούκας πήρε πάνω του την επίθεση του Παναθηναϊκού και κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο από τον Ριβέρο. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη και ευστόχησε στην τρίτη για το 81-82. Στο φινάλε, ο Μπράουν κέρδισε φάουλ από τον Γκριγκόνις. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε το 2/2 για το 81-84 με 5.3″. Ο Βιλντόσα έκανε λάθος και ο Κλίβελαντ έγραψε τον επίλογο στο ΟΑΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 (κ.α), 81-86.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 15 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12 (3/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις 13 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 7, Γουέμπ, Μπράουν 12 (1/7 τρίποντα, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 15 (5/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ριβέρο (0/3 δίποντα), Κοέν 3 (1), Νίμπο 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπλατ 12 (3/5 τρίποντα), Κόλσον 21 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/32 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 21/33 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 18 λάθη, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 20/40 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 13/18 βολές, 42 ριμπάουντ (30 αμυντικό + 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 13 κλεψίματα, 19 λάθη, 3 μπλοκ.