Κυριακή, 5 Μαΐ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: “Ερυθρόλευκος” θρίαμβος στο ντέρμπι των Νέων!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι των Νέων. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν εκτός έδρας του Παναθηναϊκού με 3-1, δείχνοντας τον δρόμο στην ανδρική ομάδα, ενόψει του αυριανού (19/3) “αιώνιου” ντέρμπι στη Λεωφόρο.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, με δύο γκολ του Καμπετσή στο 14ο και το 17ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 στο 74ο λεπτό με τον Πίσπα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να βάζει το “τριφύλλι” ξανά στο παιχνίδι.

Στο 90ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε το τελικό 3-1. Ο Φουάσης έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Βάρκας “νίκησε” τον Ξενόπουλο, σφραγίζοντας τη νίκη των Πειραιωτών.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Ξηρός (59′ Βαλμάς), Μαυρομάτης, Ζερβόπουλος, Ντόκο, Μίγγος, Παπανικολάου, Αγγελόπουλος, Πίσπας (84′ Δημητρούλας), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης (77′ Κουντουριώτης).

Ολυμπιακός: Αγγελόπουλος, Κουγιός, Φουάσης, Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου, Βάρκας, Ξενιτίδης (88′ Πλέγας), Καμπέτσης, Μεγαρίτης, Βρουσάι.