Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ρίβερς και Σίγκλετον τον… πάτησαν κι άλλο!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 72-59 τον αποδεκατισμένο Ολυμπιακό στη 15η αγωνιστική της Basket League και πήρε έτσι τις δύο από τις τρεις μεταξύ τους αναμετρήσεις μέσα στον Ιανουάριο!

Το live

Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» ήταν ο Ρίβερς με 26 πόντους. Από τον Ολυμπιακό που αγωνίστηκε χωρίς τους Λοτζέσκι, Γιανγκ, ενώ ο Σπανούλης αποχώρησε τραυματίας στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου (φόβοι για θλάση στο πόδι), ξεχώρισε ο Πρίντεζης με 14 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός «έπιασε» τους πρωταθλητές στην κορυφή της βαθμολογίας, και περιμένει ένα «ερυθρόλευκο»… στραβοπάτημα μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου, για να έχει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ (ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε απόψε το +25 του ΣΕΦ).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού από το τέλος της πρώτης περιόδου και στο υπόλοιπο ματς ήταν… καταπιεστική και δεν μπορούσε να την υποφέρει… ο λαβωμένος Ολυμπιακός στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν τραγικά άστοχοι, χωρίς συγκέντρωση, λόγω της πίεσης του Παναθηναϊκού και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Μέσα στο παιχνίδι τους κρατούσαν ο Πρίντεζης (14π.) και ο Παπανικολάου (13π. με 3 φάουλ από το ημίχρονο).

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε εμμονή με τα τρίποντα, αλλά ήταν άστοχος και οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν το ρυθμό τους (6-15 στο 7΄ και 9-20 στο 9΄) και πήγαν στη δεύτερη περίοδο στο +8 (12-20), αλλά χωρίς τον αρχηγός τους Βασίλη Σπανούλη που αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να προσπαθεί από τα 6.75 και του βγήκε, αλλάζοντας την εικόνα του παιχνιδιού και με σερί 14-0 πήραν προβάδισμα με 26-20, ενώ στα «ερυθρόλευκα» προβλήματα προστέθηκαν και τα 3 φάουλ του Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός με τον μαχητικό «Πρι» ανέκτησε το προβάδισμα με 33-35. Ο Ολυμπιακός βρήκε τα μακρινά σουτ από τον Παπανικολάου και τον Γκριν και στο 29΄ ισοφάρισε (45-45), αλλά με το τρίποντο του Σίνγκλετον έγινε το 48-45 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Σίνγκλετον συνέχισε δυνατά και στην τέταρτη περίοδο και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +8 (53-45) στο 32΄. Τον Ολυμπιακό συνέχισαν να… λιθοβολούν με τρίποντα οι Τζέιμς και Ρίβερς που εκτόξευσαν τη διαφορά στους +16 πόντους (63-47). Τα επόμενα λεπτά ήταν τυπική διαδικασία και ο Ολυμπιακός πάλευε μόνο για την υπεράσπιση του +25 από τη νίκη στον πρώτο γύρο στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα:12-20, 31-28, 48-45, 72-59

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ):Σίνγκλετον 20(2), Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2.