13oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ: “Αγκάλιασε” το πλεονέκτημα! “Γονάτισε” την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Βραδιά… όνειρο για τον Παναθηναϊκό, που ήρθαν όλα τα αποτελέσματα που ήθελε. Οι “πράσινοι” νίκησαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μέσα στο ΟΑΚΑ με 85-80 -στην παράταση- πήραν το “δώρο” από τη νίκη της Ρεάλ επί της Φενέρμπαχτσε και ανέβηκαν μόνοι στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στα… χέρια τους κρατάει πλέον το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague η ομάδα του Πασκουάλ.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της 4ης θέσης στην κανονική διάρκεια της Euroleague έγινε ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινοι”… λύγισαν με 85-80 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην παράταση (κ.α. 73-73) και με αυτή την νίκη -και σε συνδυασμό με την ήττα της Φενέρμπαχτσε στην Μαδρίτη από την Ρεάλ- ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Πασκουάλ πλέον θέλει τη νίκη μέσα στην έδρα της -εκ των τελευταίων της βαθμολογίας- Μακάμπι για να πανηγυρίσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Ακόμη και με ήττα όμως, το “τριφύλλι” μπορεί να βγει τέταρτο, αφού θα θέλει απλώς νίκη της Μπασκόνια επί της Ζαλγκίρις στην Βιτόρια, ανεξάρτητα του τι θα κάνει η Φενέρμπαχτσε.

Όσον αφορά τους πρωταγωνιστές της νίκης της ελληνικής ομάδας, ο Ρίβερς σημείωσε 17 πόντους, ο Καλάθης είχε 12π. με 6 ασίστ, ενώ εκπληκτικός ήταν και ο Τζέιμς με 13 π. Για τους πρωταθλητές Ευρώπης, από 15 πόντους σημείωσαν Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, ενώ 14 έβαλαν οι Όγκουστιν και Βοροντσέβιτς.

Το παιχνίδι είχε τρομερό ρυθμό από το ξεκίνημα του. Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα μις-ματς με Ντε Κολό (6 π.) και την πολύ καλή της παρουσία μέσα στην ρακέτα και μπόρεσε να πάρει μικρό προβάδισμα επί του Παναθηναϊκού (9-11). Η ατμόσφαιρα ήταν “καυτή”, η “πράσινη” άμυνα… έσφιξε με την είσοδο του Παππά και την βελτίωση του Γκιστ, ο Τεόντοσιτς έφτασε τους 7 πόντους, αλλά ο Τζέιμς διαμόρφωσε το 20-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Πασκουάλ πέρασε στο παιχνίδι τον Μπουρούση, που σκόραρε -μαζί με Τζέιμς- αλλά και τροφοδότησε. Οι Ρώσοι όμως δεν επέτρεψαν στους “πράσινους” να… χαρούν και να ξεφύγουν και πολύ γρήγορα πήραν και πάλι προβάδισμα (28-25 στα 5:30′ πριν το φινάλε της περιόδου). Τζέιμς και Ρίβερς… ανέβασαν στροφές και έφτασαν τους 10 πόντους, αλλά ο Βοροντσέβιτς έβαλε τους ίδιους, πετυχαίνοντας τα 2 από τα 3 τρίποντα των Ρώσων στο 20λεπτο (3/9) έχοντας το ματς στην ισοπαλία. Το τρίποντο του Ρίβερς και οι δυο πόντοι του Καλάθη στη λήξη “έφτιαξαν” 45-40 του ημιχρόνου και κράτησαν στις… σωστές ράγες τους “πράσινους”.

Στοιχεία ημιχρόνου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 7 (1), Νίκολς 2, Ρίβερς 10 (2), Τζέιμς 10, Παππάς 3 (1), Φελντέιν 2, Γκιστ 2, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 4, Καλάθης 5 (1)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ντε Κολό 6, Τεόντοσιτς 7 (1), Όγκουστιν 6, Φριντζόν, Τζάκσον 3, Αντόνοφ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 10 (2), Χίγκινς 6 (2), Χριάπα, Κουρμπάνοφ, Χάινς 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 11/19 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ (11+3), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: 14/22 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 11 ριμπάουντ (11+0), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 τάπα.

Ο Νίκολς ήταν αυτός που… πρωταγωνίστησε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου για τον Παναθηναϊκό, με τις άμυνες και τους πόντους του. Η ΤΣΣΚΑ όμως ήταν “βδέλλα” και έμεινε 2 πόντους πίσω. Την ίδια στιγμή, Γκιστ και Χάινς πήγαν στους πάγκους των ομάδων τους με 4 φάουλ. Οι κακές επιλογές των δυο ομάδων στην επίθεση έριξαν το ρυθμό του ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι “ψαλίδισαν” τη διαφορά και έφτασαν στο 55-55 με το τρίποντο του Ντε Κολό 1΄λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου. Το 58-55 της περιόδου με τους πόντους του Παππά έδειξε πως θα έχουμε ένα αγχωτικό τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να αποφύγουν τα τρίποντα των Ρώσων, αλλά ο Ντε Κολό -με φανταστικές πάσες- βρήκε τρόπο να τροφοδοτήσει τον Όγκουστιν που με διαδοχικούς πόντους έκανε το 61-61. Ο Γάλλος γκαρντ ήταν εντυπωσιακός και έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του με τρίποντο (63-67). Στα 3:56” για το τέλος του ματς ο Παναθηναϊκός ήταν ένα πόντο πίσω (67-68). Ο… τρελαμένος Παππάς ανέλαβε δράση και το ΟΑΚΑ πήρε “φωτιά” όταν ο καταλυτικός Τζέιμς έκανε το 71-70 με δύσκολο μπάσιμο.

Ο “τεράστιος” Τεόντοσιτς με… κρύο αίμα έκανε το 71-73 και έκανε το ΟΑΚΑ να σιωπήσει, αλλά στη συνέχεια “μίλησε” ο Καλάθης. Ο Έλληνας γκαρντ ισοφάρισε (73-73) με δυο ελεύθερες βολές, ενώ στη συνέχεια έκανε πολύ καλή άμυνα στον Ντε Κολό, που υπέπεσε σε βήματα. Δυστυχώς για τον Παναθηναϊκό, βήματα έκανε και ο Τζέιμς, αλλά η πολύ καλή άμυνα των “πρασίνων” έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (73-73 το σκορ στην κανονική περίοδο)!

Το “θρίλερ” συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με τις εύστοχες βολές των παικτών. Ο Ρίβερς όμως με τρίποντο – μαχαιριά έκανε το 82-78, ενώ τα νέα που ήρθαν από τη Μαδρίτη έφεραν τα.. ευχάριστα, αφού η Ρεάλ επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 61-56. Οι Ρώσοι αστόχησαν στα τρίποντα τους και ο Παναθηναϊκός έφτασε έτσι στο νικηφόρο 85-80.

Τα δεκάλεπτα:20-17, 45-40, 58-55, 73-73, 85-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 13, Νίκολς 5, Ρίβερς 17, Τζέιμς 13, Παππάς 8, Φελντέιν 2, Γκιστ 6, Γκάμπριελ 3, Μπουρούσης 6, Καλάθης 12

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ντε Κολό 15, Τεόντοσιτς 15, Όγκουστιν 14, Φριντζόν 4, Τζάκσον 3, Αντόνοφ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 14, Χίγκινς 8, Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ, Χάινς 5.