Παρασκευή, 3 Μαΐ

Παναθηναϊκός – Βαλένθια 90-73: Τέταρτη σερί νίκη στη Euroleague για το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε τη Βαλένθια με 90-73 στο ΟΑΚΑ για τη 10η αγωνιστική της Euroleague, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του στην Ευρώπη.

Με “καταιγισμό” τριπόντων στο ξεκίνημα και άψογο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός “διέλυσε” τη Βαλένθια, παρά τη “χαλάρωση” στο φινάλε και αποθεώθηκε από τους οπαδούς του στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Λεσόρ και Σλούκας ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Αταμάν, η οποία έφθασε πλέον τις 4 συνεχόμενες νίκες στη Euroleague και ανέβηκε στο 6-4 στην κατάταξη, ρίχνοντας στο 5-5 τους Ισπανούς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με 4/4 τρίποντα το παιχνίδι με τη Βαλένθια και έδωσε από νωρίς το… σύνθημα για μία εύκολη επικράτηση στο ΟΑΚΑ. Με τον Γκραντ να μην χάνει σουτ και τους Σλούκα, Μήτογλου και Λεσόρ να είναι επίσης εξαιρετικοί, οι “πράσινοι” έφθασαν άνετα στο 27-18 του δεκαλέπτου.

Οι “πυροβολισμοί” από το τρίποντο συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μαντζούκα μπαίνει στο… κλίμα και να έχει 3/3 σε αυτό το διάστημα, “εκτοξεύοντας” τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό, σε σταθερά διψήφιο αριθμό. Οι “πράσινοι” βελτίωσαν μάλιστα και την άμυνά τους, με τον Οτζελέγιε να είναι το μόνο πρόβλημα και έτσι έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 49-35 υπέρ τους.

Στο δεύτερο μέρος, οι “πράσινοι” δεν βρήκαν με την ίδια ευκολία τα σουτ από μακριά, αλλά ο Σλούκας ανέλαβε ρόλο… μαέστρου και η άμυνα του “τριφυλλιού” παρέμεινε σε φοβερό επίπεδο, κρατώντας τη Βαλένθια χαμηλά στο σκορ. Το επιμέρους 23-18 στο τρίτο δεκάλεπτο, επέτρεψε έτσι στον Παναθηναϊκό να “καθαρίσει” το ματς, πολύ πριν το φινάλε του.

Στην τελευταία περίοδο πάντως, η ομάδα του Αταμάν επέτρεψε ένα 7-0 σερί της Βαλένθια στο ξεκίνημα και χρειάστηκε ένα τρίποντο του Γκριγκόνις για να σταματήσει την… ορμή των Ισπανών. Οι “πράσινοι” παραχώρησαν όμως πολλές βολές στις “νυχτερίδες”, με αποτέλεσμα το σκορ να μειωθεί και σε μειοψήφιο. Ο προπονητής του “τριφυλλιού” χρειάστηκε να επαναφέρει έτσι τους βασικούς του, για να “σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του με τελικό σκορ 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 6 (1), Μπαλτσερόφσκι 1 (5 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Γκραντ 13 (3/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ναν 5 (1/6 τρίποντα), Λεσόρ 17 (6/8 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 11 (3/4 τρίποντα), Μήτογλου 14 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Μαντζούκας 9 (3/3 τρίποντα).

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ, Πουέρτο 5 (1), Ρέουβερς 6, Πραντίγια 3, Λόπεθ – Αροστέγκι 8 (2), Τζόουνς 8 (10 ασίστ, 2 λάθη), Ίνγκλις 2 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τουρέ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές), Ντέιβις 5 (2/7 δίποντα, 1/1 βολή), Οτζελέγιε 16 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές).