Σάββατο, 4 Μαΐ

Παναθηναϊκός – Χίμκι: Ο ορισμός του διασυρμού! Ακόμη βάζει τρίποντα το «τριφύλλι» [vids]

Ο αστείρευτος επιθετικά Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη από την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα, που είχε φάει τα… μούτρα της και στο ΣΕΦ.

Το live

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν… για πλάκα με 93-65 επί των Ρώσων που έχασαν για δεύτερη φορά επί ελληνικού εδάφους.

Σε… δαιμονιώδη φόρμα ήταν ο Μάρκους Ντένμον (24π. με 7/9 τρίποντα), ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αποτέλεσε και πάλι τον συνδετικό κρίκο της άμυνας με την επίθεση. Εσβησε στο πρώτο ημίχρονο τον Σβεντ (σ.σ. μόλις 4π.), και οι «πράσινοι» με τρελό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (17/27!) καθάρισαν το ματς.

O αγώνας

Ο Αντετοκούνμπο ξεκίνησε βασικός προκειμένου… να σιγήσει ο Σβεντ και όντως τον «εξαφάνισε»! Διαμόρφωσε το 13-5 στο 5΄και ο Πασκουάλ τον «τράβηξε» στον πάγκο. Ο Ντένμον τον διαδέχθηκε με όργια στο παρκέ!Εκτόξευσε τη διαφορά στους +14 (22-8 στο 7΄).

Αναλόγως συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο και οι «πράσινοι» κράτησαν τη μεγάλη διαφορά μέχρι το 16΄, όταν οι Ρώσοι μείωσαν σε 35-26. Με την είσοδο του Αντετοκούνμπο η άμυνα «έδεσε» ξανά και το τριφύλλι πήγε στα αποδυτήρια στο +20 (46-26).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έμεινε σε απόσταση ασφαλείας (72-49 στο 30΄), ενώ τυπικής διαδικασίας ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο…

Tα δεκάλεπτα: 26-16, 46-26, 72-49, 93-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (2), Ρίβερς 5 (1), Παππάς 3 (1), Ντένμον 24 (7), Γκιστ 12 (1), Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους , Γκάμπριελ 6 (2), Όγκαστ , Λοτζέσκι 10 (2), Καλάθης 11, Αντετοκούνμπο 9 (1).

ΚΙΜΚΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 8, Σβεντ 17 (2), Βίαλτσεφ , Ζάιτσεφ , Μάρκοβιτς 2, Σοκόλοφ , Μόνια 6, Τοντόροβιτς 4, Ζούμπκοφ 9, Άντερσον 9 (1), Τζένκινς 8, Τόμας 2.