24oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: Γλίτωσε στο τέλος τη «συντριβή» στο ΟΑΚΑ (videos)

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός δεν έβγαλε αντίδραση από την αποχώρηση του Γιώργου Βόβορα και έχασε με κάτω τα χέρια από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 89-77 στη 18η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” έκαναν ίσως τη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση και “συνετρίβησαν” από την ομάδα του Πασκουάλ στο ΟΑΚΑ, παρά το “μάζεμα” της διαφοράς στο φινάλε. Πάνγκος (18 πόντους, 10 ασίστ) και Γκουντάιτις (25 πόντους) “διέλυσαν” την άμυνα του Τριφυλλιού και οι Παπαπέτρου, Κασελάκης και Μήτογλου “πάλευαν” μόνοι τους να σώσουν τα… προσχήματα, χωρίς να τα καταφέρουν τελικά.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε έτσι τη 12η ήττα του σε 17 αγώνες στη φετινή Euroleague, ενώ η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης “ανέβηκε” στο 11-5, όντας στην πρώτη 5άδα της κατάταξης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι, με τον Χαραλμπίδη να επιλέγει πεντάδα με Σαντ Ρος, Φόστερ, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη, καθώς η Ζενίτ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Οι παίκτες του Πασκουάλ έφθασαν να έχουν 9/10 δίποντα στο ματς και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 26-16.

Ο Πάνγκος έκανε “πάρτι” και δημιουργικά για τη ρωσική ομάδα, η οποία βρέθηκε να προηγείται στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 17 πόντους διαφορά (16/33). Οι “πράσινοι” βελτίωσαν στη συνέχεια την εικόνα τους και με διαδοχικά καλάθια του Μπέντιλ μείωσαν σε 31-38, αλλά με κάποια τυχερά καλάθια της Ζενίτ (με αποκορύφωμα ένα τρίποντο του Πάνγκος από τα 10 μέτρα) και τον Γκουντάιτις να “χτυπάει” στο pick n roll, το ημίχρονο έληξε με σκορ 47-35 κατά του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο κόουτς Χαραλαμπίδης ξεκίνησε με βασικό τον Καλαϊτζάκη πάνω στον Πάνγκος, αλλά η λύση δεν απέδωσε, με τον Καναδό να συνεχίζει τα “όργια” και να φθάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων και ασίστ. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αντιδράσει στην άμυνα, έδινε το ένα γκολ φάουλ μετά το άλλο και τελικά “κατέρρευσε”, με τη διαφορά να φθάνει και τους 25 πόντους (41-66), πριν το 76-54 στο 30′.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε έτσι τυπική διαδικασία, με τους “πράσινους” να προσπαθούν να “μαζέψουν” τη διαφορά και τη Ζενίτ να “χαλαρώνει” αρκετά, για το τελικό 89-77 στο ματς.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Χαραλαμπίδης): Μακ 1 (4 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 5, Παπαπέτρου 14 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ 5 λάθη), Κασελάκης 9 (2), Καλαϊτζάκης, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 8 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Γουάιτ 6, Μήτογλου 13 (2/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 8 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Σαντ Ρος 2 (1/4 σουρ, 4 ασίστ).
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πασκουάλ): Ρίβερς 4 (0/3 τρίποντα), Πάνγκος 18 (7/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ασίστ), Φριντζόν 3 (1), Χόλινς 10 (1/7 τρίποντα), Τόμας 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάοντ), Μπαρόν 6 (2/5 τρίποντα), Πούσκοφ 8, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ 1, Πονίτκα 4, Γκουντάιτις 25 (10/13 δίποντα, 5/6 βολές).