Δευτέρα, 6 Μαΐ

ΠΑΟΚ – Ηρακλής 72-69: Πήρε το ντέρμπι και την πρώτη του νίκη

Intime.gr

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, κέρδισε τον Ηρακλή στο “PAOK Sports Arena” με 72-69 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League. Χωρίς νίκη παρέμεινε ο «Γηραιός».

Το ντέρμπι… βάφτηκε ασπρόμαυρο! Την πρώτη νίκη του στη φετινή σεζόν, μετά από τέσσερα αρνητικά αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη, έβαλε στο “σακούλι” ο ΠΑΟΚ. Ο “δικέφαλος του Βορρά” επικράτησε του Ηρακλή με 72-69, σε ματς για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Καταλυτικό στοιχεία για τους «ασπρόμαυρους» αποτέλεσε ο επιθετικός τους πλουραλισμός τους (είχαν 5 πέντε με διψήφιο αριθμό πόντων), με τον Μάρβιν Τζόουνς να ηγείται όλων (15π., 8 ριμπ.). Πρώτος σκόρερ για τον «Γηραιό» -που παρέμεινε χωρίς νίκη στη Basket League ήταν ο Τόνι Ντάγκλας (16π., 5 ριμπ., 4 ασ., 2 κλ.).

Σημαντικό στοιχείο της νίκης του ΠΑΟΚ και τα τρία παραπάνω λάθη του Ηρακλή (12-9) και η μεγαλύτερη ευστοχία του στις βολές. Ο “δικέφαλος του Βορρά” είχε 24/29, ενώ οι φιλοξενούμενοι 14/21.

Ο Ηρακλής αιφνιδίασε στο ξεκίνημα τον ΠΑΟΚ και έφτασε στο ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα. Ο “δικέφαλος του Βορρά” βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, πήρε τον έλεγχο και κατάφερε να προσπεράσει και να κλείσει την 3η περίοδο στο 56-48.

Ο «Γηραιός» δεν… παραδόθηκε και έφερε ξανά το ματς στον πόντο (56-55), μετατρέποντας σε θρίλερ το τέλος του αγώνα. Με καλάθια των Γκρίφιν και Τζόουνς ο ΠΑΟΚ έκανε το 68-63 στο 39΄. Με το σκορ 70-67, ο Ντάγκλας δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει για τον Ηρακλή και ο Ντιλέο με δυο βολές σφράγισε τη νίκη του ΠΑΟΚ (72-67) για να σκοράρει στο φινάλε ο Λιντς.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 33-37, 56-48, 72-69