Κυριακή, 5 Μαΐ

Παρί Σεν Ζερμέν – Λιλ 2-1: Ανατροπή στο φινάλε για τους Παριζιάνους – Αλλαγή στο ημίχρονο ο Λιονέλ Μέσι

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τη νίκη με 2-1 στο ντέρμπι κόντρα στην περσινή πρωταθλήτρια Λιλ, πετυχαίνοντας στο τέλος την ανατροπή του σκορ, αφού πρώτα ο Ποτσετίνο είχε κάνει αλλαγή στο ημίχρονο τον Λιονέλ Μέσι.

Ο Αργεντινός επιθετικός αντικαταστάθηκε λόγω μυϊκών ενοχλήσεων, αλλά η ομάδα του ανέβασε την απόδοσή της χωρίς αυτόν στο χορτάρι και με γκολ του Μαρκίνιος στο 74′ και του Ντι Μαρία στο 88′ έφερε… τούμπα το ματς. Ο Ντέιβιντ στο 31′ είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισε έτσι την “προέλασή” της στη Ligue 1, με τη 10η νίκη της σε 12 αγώνες, όντας ήδη στο +10 από τη δεύτερη θέση (με ματς περισσότερο). Μόλις 15 βαθμούς έχει αντίθετα η Λιλ, που μετά την περσινή της τορμερή σεζόν, δείχνει σε κακή κατάσταση φέτος.