Παρασκευή, 29 Μαρ.
15oC Αθήνα

Παρί Σεν Ζερμέν – Νις 2-1: Ο Εμπαπέ έδιωξε την γκέλα

Η Παρί Σεν Ζερμέν δυσκολεύτηκε αλλά ξεπέρασε το… εμπόδιο της Νις, επικρατώντας με 2-1 στο «Παρκ Ντε Πρενς». Ο Κιλιάν Εμπαπέ πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε και κράτησε την ομάδα του στο +2 από τη δεύτερη Μαρσέιγ.

Ο… δρόμος της Παρί Σεν Ζερμέν για την 5η συνεχόμενη νίκη της στη Ligue 1 -και το αήττητο 12 αγώνων κόντρα στην Νις- άνοιξε στο 21′, με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει το 1-0 με μία άπιαστη εκτέλεση φάουλ.

Η Νις “πάγωσε” το γήπεδο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47′), με τον Λαμπόρντ να “εκτελεί” ανενόχλητος τον Ντοναρούμα για το 1-1.

Ο Γκαλτιέ αναγκάστηκε να περάσει στο ματς τον Κιλιάν Εμπαπέ (58′) για να… σπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον 23χρονο να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 83′.