Παρασκευή, 29 Μαρ.
22oC Αθήνα

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός LIVE για την 2η αγωνιστική των Play Offs της Superleague 1

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός άφησε βαθμούς στους Ζωσιμάδες, μένοντας στο 1-1 με τον  ΠΑΣ Γιάννινα για την 2η αγωνιστική των Play Offs της Superleague 1.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Ελ Αραμπί, αλλά οι Ηπειρώτες βρήκαν τον τρόπο να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια και να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Περέα.

Παρακολουθήσατε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης από το Newsit.gr

Η προαναγγελία της Superleague 1 για το ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός

Δεν στέκεται στην επιτυχία του να μπει στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος ο ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά προσπαθεί να είναι και ανταγωνιστικός. Το έδειξε με τον ΠΑΟΚ, θέλει να το δείξει και με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Οι περσινοί πρωταθλητές θέλουν να εξασφαλίσουν και τον φετινό τίτλο το συντομότερο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα
Το πρώτο παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα στα Playoffs της Super League Interwetten ήταν η ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Παρέμεινε στους πέντε βαθμούς από την 4η θέση, καθώς έχασε και ο Άρης.
Τώρα υποδέχεται τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, θέλοντας να κρατήσει το αήττητο στην έδρα του για έκτο παιχνίδι. Από τις 15 Δεκεμβρίου, όταν έχασε από τον ΠΑΟΚ, μετράει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία στους «Ζωσιμάδες». Μάλιστα κέρδισε και τα τρία τελευταία, χωρίς να δεχτεί και γκολ.

Πρώτοι σε αγώνες: Σάλιακας και Κάργας από 27, Εραμούσπε και Περέα από 25.
Πρώτοι σε γκολ: Περέα και Εραμούσπε από 6, Κάργας 3.
Οι έξι τελευταίοι αγώνες
05.02.2022: Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (Σνάιντερ)
14.02.2022: ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης 2-0 (αυτογκόλ, Ντομίνγκεθ)
20.02.2022: ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0
28.02.2022: ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-0 (Πέρσμαν)

Ο Ολυμπιακός
Έκλεισε την κανονική περίοδο με ήττα από τον Άρη και ξεκίνησε τα Playoffs με νίκη σε βάρος της ίδιας ομάδας. Παραμένει στο +12 από τον ΠΑΟΚ, αλλά όσο λιγοστεύουν τα παιχνίδια, τόσο και πιο κοντά θα είναι στο πρωτάθλημα.
Ήταν 31 παιχνίδια αήττητος στο πρωτάθλημα μέχρι να χάσει από τον Άρη. Είναι η μοναδική ήττα του στα 33 τελευταία.
Ο Ολυμπιακός ήταν αήττητος και σε 15 εκτός έδρας παιχνίδια, μέχρι να χάσει από τον Άρη.
Έχει την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα με 15 γκολ. Μόνο ο ΠΑΟΚ έχει καλύτερη επίθεση από τον Ολυμπιακό, αλλά η διαφορά είναι στα δύο γκολ, 51 ο ΠΑΟΚ, 49 ο Ολυμπιακός.
Για τον Πέδρο Μαρτίνς θα είναι το 209ο παιχνίδι του στον πάγκο του Ολυμπιακό και θα ξεπεράσει κατά ένα τον Ντούσαν Μπάβεγιτς. Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έφτασε τα 40 παιχνίδια με τον Ολυμπιακό στη σεζόν, ενώ πέρσι έπαιξε 49 και πρόπερσι 51.
Η ήττα του Ολυμπιακού στη Θεσσαλονίκη από τον Άρη ήταν η πρώτη μετά από τέσσερα χρόνια, σε παιχνίδι όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε.

Πρώτοι σε αγώνες: Ελ Αραμπί 40, Ρέαμπτσουκ 39, Μ. Καμαρά και Μασούρας από 38.
Πρώτοι σε γκολ: Ελ Αραμπί 17, Τικίνιο και Μασούρας από 12.
20.02.2022: Βόλος – Ολυμπιακός 0-1 (Βαλμπουενά)
24.02.2022: Ολυμπιακός – Αταλάντα (Europa League) 0-3
27.02.2022: Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-0 (Ροντρίγκες, αυτογκόλ)
02.03.2022: Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 5-1 (Παπασταθόπουλος, Μασούρας 2, Μπουχαλάκης, Ροντρίγκες)
06.03.2022: Άρης – Ολυμπιακός 2-1 (Ελ Αραμπί)
13.03.2022: Ολυμπιακός – Άρης 2-1 (Σισέ, Ελ Αραμπί)