Παρασκευή, 3 Μαΐ
24oC Αθήνα

Περιστέρι – ΑΕΚ 87-73: Προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League με οδηγό τον Ντένμον

To 1-0 στην προημιτελικά σειρά των πλέι οφ της Basket League με την ΑΕΚ έκανε το Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε εντός έδρας της Ένωσης με 87-73 και θέλει ακόμα μία νίκη για να βρεθεί στα ημιτελικά, όπου θα διασταυρωθεί με το ζευγάρι Παναθηναϊκός – Κολοσσός.

Το Περιστέρι είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα, χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Ντένμον στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να αντιδράει και να πλησιάζει στον πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Σπανούλη ανέβασε στροφές στην άμυνα στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, περιόρισε την ΑΕΚ μόλις στους 10 πόντους και έφτασε τελικά άνετα στην τελική επικράτηση. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Ένωση πέτυχε όλους τους πόντους της στην τέταρτη περίοδο μόνο με βολές.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντένμον με 29 πόντους. Εξαιρετικός και ο Μπίλαν με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Φλιώνης με 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (2/3 δίποντα, 7/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρανσίσκο 15 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντάνοβ 6 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ντένμον 29 (3/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 3 (1), Κόλμαν 6, Μωραΐτης 11 (1 τρίποντο, 6/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουλιανίτης, Χουγκάζ, Χάμερ 6.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 7 (2/8 σουτ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (3/11 σουτ), Μάιλς 4 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίτσελ 4 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος, Οριόλα 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντσεν, Παπαδάκης 7 (1), Γουίλιαμς 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 17/37 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 32/34 βολές, 45 ριμπάουντ (35 αμυντικά – 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/43 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 13/19 βολές, 44 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 16 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη.