Ποδοσφαιρικός τρόμος! Ο Άγιαξ έριξε 13 γκολ στην ομάδα του Γιακουμάκη (video)

Ο Άγιαξ ξεφτίλισε τη Φένλο κι έγραψε ιστορία. Ο Αίαντας διέλυσε εκτός έδρας την ομάδα του Γιακουμάκη με 13-0 και πέτυχε το μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Άγιαξ δεν πάτησε φρένο σε κανένα σημείο του αγώνα, διαλύοντας την αντίπαλη ομάδα, αλλά και το προσωπικό του ρεκόρ.

Το μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία του ολλανδικού πρωταθλήματος κατείχε μέχρι πριν από το παιχνίδι και πάλι ο Άγιαξ, όταν στις 29 Μαΐου του 1972 είχε επικρατήσει της Φίτεσε με σκορ 12-1.

Όσον αφορά τα γκολ, το 1-0 έγινε στο 12′ με τον Εκέλενκαμπ. Στο 17′ ο Τραορέ έκανε το 2-0, στο 32′ το 3-0, ενώ ο Τάντιτς στο 45′ έγραψε το 4-0.

Στο 52ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, έπειτα από απευθείας αποβολή του Κουμ. Έπειτα ακολούθησε καταιγισμός από τον Άγιαξ.

Ο Τραορέ πέτυχε χατ τρικ γράφοντας το 5-0 στο (54′), στο 55′ ο Σάντος έκανε το 6-0, στο 57′ ο Εκέλενκαμπ το 7-0, ενώ ο Μπλιντ έγραψε το 8-0 στο 59′.

Στο 65ο λεπτό ο Τραορέ πέτυχε το τέταρτο του γκολ για το 9-0, ενώ ο Χούντελαρ με πέναλτι στο 74′ και με ακόμη ένα τέρμα στο 76′ έκανε το 11-0.

Στο 79ο λεπτό ο Λισάντρο Μαρτίνες έγραψε το 12-0, ενώ στο 87′ ο Τραορέ πέτυχε ακόμη ένα γκολ, το πέμπτό του, διαμορφώνοντας το τελικό 13-0. Ο Γιακουμάκης αγωνίστηκε για 79 λεπτά και αντικαταστάθηκε από τον Εσανούσι.