13oC Αθήνα

Άνετη “τριάρα” η Σίτι! Περιμένει… δώρο από το “τεράστιο” ντέρμπι – videos

Η Σίτι νίκησε με 3-1 την Έβερτον μέσα στο Μάντσεστερ και πλέον περιμένει “δώρο” από το αυριανό (16.12.2018) μεγάλο ντέρμπι, Λίβερπουλ -Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League. “Λύτρωση” στο 90+1′ για την Τότεναμ.

Άνετη… πειστική και νικήτρια μέσα στη βροχή. Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει -έστω και για ένα 24ωρο- η Μάντσεστερ Σίτι, που νίκησε εντός έδρας την Έβερτον με 3-1..

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επέστρεψε έτσι στις νίκης, ανέβηκε στους 44 βαθμούς και στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και… περιμένει γκέλα της Λίβερπουλ (42 βαθμούς) στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, προκειμένου να μείνει στην κορυφή.

Στα ευχάριστα για τη Μάντσεστερ Σίτι, η επιστροφή του Κέβιν Ντε Μπρόινε (μπήκε αλλαγή στο 75′), μετά την εγχείριση στο γόνατό του την 1η Νοεμβρίου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής την νίκης των “πολιτών” ήταν ο Γκάμπριελ Ζέσους, που άνοιξε το σκορ στο 22′ και διπλασίασε τα τέρματα του -και της Σίτι- στο 50′. Ο Κάλβερτ-Λιούιν έβαλε στο 65′ την ομάδα του Σίλβα και πάλι στο… παιχνίδι της νίκης, αλλά ο Στέρλινγκ -έξι λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς- διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο Γουέμπλεϊ η Τότεναμ κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Μπέρνλι στις καθυστερήσεις με το γκολ του Ερικσεν (1-0).Έτσι, η ομάδα του Ποκετίνο παρέμεινε σε απόσταση τριών βαθμών από τη Λίβερπουλ και να περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού ντέρμπι στο «Άνφιλντ».

Ο Χοσέ Χολέμπας βρήκε ξανά δίχτυα. Ο 34χρονος διεθνής ακραίος αμυντικός ήταν από τους πρωταγωνιστές της νίκης της Γουότφορντ επί της Κάρντιφ με 3-2.