Απολαυστική… παράδοση για Λίβερπουλ! “Σκόρπισε” τη Σουόνσι

Λίβερπουλ

Ονειρεμένο φινάλε στο 2017 έκανε η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Κλοπ έπιασε… διαστημική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης της με την Σουόνσι –στο Άνφιλντ- και μετέτρεψε την αντίπαλο της σε.. σάκο του Μποξ (5-0). 31 χρόνια αήττητοι σε Boxing Day οι “ρεντς”.

Προσέφερε θέαμα και πήρε το θερμό χειροκρότημα των οπαδών της που βρέθηκαν στο Άνφιλντ και όχι μόνο… Η Λίβερπουλ ήταν απολαυστική κόντρα στη Σουόνσι, συνέτριψε με 5-0 τους «κύκνους» και διατηρήθηκε μπροστά από την 5η Τότεναμ, που νωρίτερα επιβλήθηκε 5-2 της Σαουθάμπτον στο Γουέμπλεϊ, σε ένα ιστορικό ματς για τον Χάρι Κέιν.

Με αυτή της τη νίκη, η ομάδα του Κλοπ κατάφερε ακόμα να παραμείνει αήττητη για 31 χρόνια στην Boxing Day.

Το… δρόμο προς τη θεαματική νίκη της Λίβερπουλ άνοιξε ο Κουτίνιο, με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής στο 6’. Ο Βραζιλιάνος ανέλαβε στη συνέχεια χρέη «δημιουργού» και έφτιαξε το 2-0 του Φιρμίνιο (52’).

Γλίτωσε το «στραπάτσο» η Γιουνάιτεντ! Στον… πόντο η Τσέλσι [vid]

Απαλλαγμένοι στη συνέχεια από κάθε άγχος, οι «ρεντς» έκαναν.. πάρτι στην άμυνα της Σουόνσι. Στο 65’ 65′ ο Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ σημείωσε το πρώτο του γκολ με την ομάδα του Κλοπ, για να έρθει στο επόμενο λεπτό ο Φιρμίνιο και να κάνει 9 τα φετινά του τέρματα στο πρωτάθλημα. Στο 82’ ο Τσάμπερλεϊν διαμόρφωσε το τελικό 5-0.