Γλίτωσε το “στραπάτσο” η Γιουνάιτεντ! Στον… πόντο η Τσέλσι [vid]

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίνγκαρντ

Η Μπέρνλι πήγε να… ποτίσει φαρμάκι τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο “Ολντ Τράφορντ” για την Boxing Day, αλλά ο Λίνγκαρντ μπήκε στο ημίχρονο και έδωσε το βαθμό στην ομάδα του Μουρίνιο, που γκέλαρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και μπορεί να δει την συμπολίτισσα Σίτι να μεγαλώνει τη διαφορά. Ισπανική υπόθεση η νίκη της Τσέλσι επί της Μπράιτον (2-0).

Η Μπέρνλι εκμεταλλεύτηκε τις ελάχιστες ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν (3), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε ένα σωρό (26 και 6 από αυτές στην εστία) και το τελικό 2-2 του “Ολντ Τράφορντ” για την Boxing Day μας άφησε όλους… χορτασμένους από μπάλα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτετ βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3′ από το τέρμα του Μπαρνς, ενώ στο 32′ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, μετά το 0-2 του Ντεφούρ, με τρομερή εκτέλεση φάουλ.

«Τυφώνας» Κέιν! Πρωτιά και… ρεκόρ στην «πεντάρα» της Τότεναμ [vid]

Ο Μουρίνιο άλλαξε τα.. χαρτιά του με την έναρξη της επανάληψης και η είσοδος του Λίνγκαρντ παραλίγο να ανατρέψει ολόκληρο το ματς. Αφού έχασε το άχαστο, ο 25χρονος μέσοεπιθετικός μείωσε στο 53′ με όμορφο τακουνάκι μέσα απ’ την μεγάλη περιοχή, ενώ -μετά το “σφυροκόπημα” που δέχθηκε η άμυνα της Μπε΄ρνλι- διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με κοντινό σουτ στο 90+1′.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρέμεινε στο -12 από τη Μάντσεστερ Σίτι, που αγωνίζεται αύριο στην έδρα της Νιούκαστλ.

Την ίδια στιγμή, η Τσέλσι πλησίασε στον 1 βαθμό την ομάδα του Μουρίνιο. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν εντός έδρας της Μπράιτον με 2-0, με τέρματα των Ισπανών, Μοράτα και Μάρκος Αλόνσο.