Σάββατο, 4 Μαΐ

Ούτε τώρα η Γιουνάιτεντ! “Ασταμάτητη” η Σίτι – video

Νέα γκέλα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-2 στην έδρα της Σαουθάμπντον). Τις έξι σερί νίκες στην Premier League -και δώδεκα συνολικά- έφτασε η Μάντσεστερ Σίτι, που επικράτησε εντός έδρας της Μπόρνμουθ με 3-1.

Δυο ακόμα βαθμοί χαμένοι! Για τρίτη σερί αγωνιστική η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να φτάσει στο “¨τρίποντο”, φέρνοντας ισοπαλία στην έδρα της Σαουθάμπντον (2-2).

Οι “Άγιοι” προηγήθηκαν στο 20λεπτο με 2-0 με τα τέρματα των Άρμστρονγκ (13′) και Σοάρες (20′). η ομάδα του Μουρίνιο κατάφερε όμως να πάει στο ημίχρονο φέροντας το ματς στα ίσα με τα γκολ των Λουκάκου (33′) και Ερέρα (39′). Το ματς έμεινε στο 2-2, με την Γιουνάιτεντ να φτάνει τους 22 βαθμούς και να.. απομακρύνεται από την πρώτη πεντάδα που οδηγεί στην Ευρώπη (είναι πλέον στο -5 από την Άρσεναλ, που έχει ένα ματς λιγότερο).

Δεν χρειάστηκε να… πιάσει “μεγάλη” απόδοση. Η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε χωρίς “στάση” την πορεία της στην Premier League, επικρατώντας εντός έδρας της Μπόρνμουθ με 3-1, σε ματς για την 14η “στροφή” του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα κατέκτησε άλλους τρεις βαθμούς και παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας με τα γκολ των 16′ Σίλβα, 57′ Στέρλινγκ και 79′ Γκουντογκάν. Το μόνο που κατάφερε η Μπόρνμπου ήταν να πάει στα αποδυτήρια έχοντας φέρει το ματς στα ίσα με το τέρμα του Γουίλσον (44′).

Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τις 12 νίκες στο πρωτάθλημα και τους 38 βαθμούς, με τη Λίβερπουλ να την ακολουθεί στους 33 βαθμούς και να υποδέχεται την Κυριακή την Έβερτον.

Σε άλλο ματς, η Γουέστ Χαμ πήρε σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της Νιούκαστλ με 3-0, με τον Τσιτσαρίτο να πετυχαίνει δύο γκολ για την ομάδα του Λονδίνου.