Ασταμάτητοι Κριστιάνο Ρονάλντο και Γιουβέντους! Απίστευτη επέμβαση ο Μπουφόν – video

Μπορεί να αγχώθηκε λίγο από την Μπολόνια, αλλά η Γιουβέντους συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στην Serie A, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1. Σκόραρε και πάλι ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που «έσπασε» την… 700άρα! Εκπληκτική επέμβαση από Μπουφόν στο φινάλε του ματς.

Η Γιουβέντους το… χαβά της. Νικηφόρα επιστροφή στην αγωνιστική δράση για την «βέκια σινιόρα» μετά τη διακοπή για τα ματς των εθνικών ομάδων στα προκριματικά του Euro 2020, με αγχωτική εντός έδρας επικράτηση επί της Μπολόνια (2-1)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 19’, βρίσκοντας… δίχτυα για 6η φορά τα τελευταία 7 ματς του με Γιουβέντους και εθνική Πορτογαλίας και φτάνοντας τα 701 γκολ καριέρας.

Η Μπολόνια θέλησε να δυσκολέψει την Γιουβέντους, φέρνοντας το ματς σδτα ίσα με τον Ντανίλο (26’). Η Γιουβέντους όμως έφτασε στην 5η της σερί νίκη στο πρωτάθλημα και 7η συνολικά, με το τέρμα του Πιάνιτς στις αρχές της επανάληψης (54’)

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπολόνια είχε την ευκαιρία να… κλέψει τον βαθμό. Ο Ορσολίνι εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, με τον Σανταντέρ να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, η οποία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δευτερόλεπτα αργότερα ξανά ο Σανταντέρ έπιασε το ανάποδο ψαλίδι από τα πέντε μέτρα αλλά ο 41χρονος Μπουφόν με συγκλονιστική ενστικτώδης επέμβαση, του είπε «όχι»!