22oC Αθήνα

Champions League: “Άλωσε” το Τορίνο ο Μουρίνιο! “Άντεξε” ο Άγιαξ στη Λισαβόνα – videos

Με τρομερή ανατροπή μέσα στο Τορίνο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-1 της Γιουβέντους και οδήγησε σε ξέφρενους πανηγυρισμούς τον Μουρίνιο, στο ματς της βραδιάς στο Champions League. Ο Άγιαξ πήρε βαθμό μέσα στη Μπενφίκα στο άλλο ματς του ομίλου της ΑΕΚ, ενώ στους υπόλοιπους αγώνες της βραδιάς σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Μάντσεστερ Σίτι – Σαχτάρ Ντόνετσκ 6-0, Λιόν – Χόφενχαϊμ 2-2, Βικτόρια Πλζεν – Ρεάλ Μαδρίτης 0-5.

Σε ένα τρομερό ματς στο Τορίνο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Γιουβέντους και έκανε σημαντικό “βήμα” για να ακολουθήσει τη “γηραιά κυρία” στην επόμενη φάση του Champions League. “Διέλυσαν” Σαχτάρ και Βικτόρια Πλζεν, η Μάντσεστερ Σίτι και η Ρεάλ Μαδρίτης αντίστοιχα, ισοπαλίες στο Λιόν – Χόφενχάϊμ και το Μπενφίκα – Άγιαξ.

Στο ματς της βραδιάς στην Ιταλία, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Ρονάλντο να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του για το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, όμως με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, η Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσε μία μεγάλη ανατροπή και έγινε το φαβορί για τη δεύτερη θέση στον όμιλο.

Ο Μάτα ισοφάρισε για τους “κόκκινους διαβόλους” στο 86′, με τον Μπονούτσι με αυτογκόλ στο 89΄να κάνει το 1-2 και να δίνει τη δυνατότητα στον Μουρίνιο να πανηγυρίσει έξαλλα μέσα στο Τορίνο.

“Σαρωτική” Ρεάλ στο ντεμπούτο του Σολάρι

Στην Πολωνία, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εντυπωσιακή στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Σαντιάγκο Σολάρι στον πάγκο της και δεν δυσκολεύτηκε να “σαρώσει” με 5-0 τους Πολωνούς μέσα στην έδρα τους.

Τα γκολ για τους Μαδριλένους πέτυχαν οι Μπενζεμά (21΄, 37΄), Κασεμίρο (23′), Μπέιλ (40′), και Κρόος (67΄), με τη “Βασίλισσα” να είναι πλέον “αγκαλιά” με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

“Διέλυσε” τη Σαχτάρ η Μάντσεστερ Σίτι

Σε ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία για το… πέτσινο του αιώνα, η Μάντσεστερ Σίτι “διέλυσε” τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με 6-0 και πέρασε μόνη πρώτη στην κορυφή του 6ου ομίλου.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Ουκρανούς και είχε “καθαρίσει” το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με το τελικό 6-0 να διαμορφώνουν τα γκολ των Σίλβα, Ζεσούς (2 με πέναλτι), Στέρλινγκ και Μαχρέζ.

“Αυτοκτόνησε” η Λιόν στο Ολιμπίκ

Η Λιόν προηγήθηκε με 2-0 κόντρα στη Χόφενχαϊμ στο στάδιο Ολιμπίκ και φάνηκε έτοιμη να “σφραγίσει” την πρόκριση, όμως οι Γερμανοί αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του ματς, ισοφάρισαν σε 2-2.

Φεκίρ (19′) και Εντομπελέ (28′) έδωσαν “ισχυρό” προβάδισμα στους Γάλλους, όμως ο Κράμαριτς μείωσε στο 65′ και ο Καντεράμπεκ έγινε ο άνθρωπος του αγώνα για τη γερμανική ομάδα, κρατώντας την “ζωντανή” στην υπόθεση πρόκριση.

“Ανίκητος” ο Άγιαξ στον όμιλο της ΑΕΚ

Ο Άγιαξ άντεξε και στη Λισαβόνα κόντρα στην Μπενφίκα και ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο τέλος, παρέμεινε αήττητος στον όμιλο της ΑΕΚ στο Champions League, όντας πλέον το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για την ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, που αγωνίστηκε για μία ακόμη φορά βασικός, ο Ζόνας άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό του αγώνα, όμως ο “Άίαντας” βρήκε… απάντηση με τον Τάντιτς στο 70′ και κράτησε μέχρι τέλους τον “χρυσό” βαθμό της ισοπαλίας.