Champions League ΤΕΛΙΚΑ – Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 3-0 και Μπαρτσελόνα-Ρόμα 4-1

Μεγάλες νίκες για Λίβερπουλ και Μπαρτσελόνα στα δύο ματς της δεύτερης βραδιάς του Champions League, με την ομάδα του Κλοπ να “σαρώνει” την Μάντσεστερ Σίτι με 3-0 από το ημίχρονο και την ομάδα του Βαλβέρδε τη Ρόμα με 4-1. Φαβορί πλέον για την πρόκριση οι δύο ομάδες.

Σαρωτικές στην πρώτη αναμέτρηση για τους “8” του Champions League, Λίβερπουλ και Μπαρτσελόνα έκαναν το πρώτο βήμα για να περάσουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η Λίβερπουλ “ταπείνωσε” τη Σίτι στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας 3 γκολ και χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Σαλάχ, Τσάμπερλειν και Μανέ τα γκολ για τους “κόκκινους” με τον Αιγύπτιο να έχει γκολ και ασίστ πριν αποχωρήσει τραυματίας στο 53ο λεπτό.
Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα νίκησε τελικά εύκολα τη Ρόμα με 4-1, χάρη σε δύο αυτογκόλ των Ιταλών (το δεύτερο ο Μανωλάς) και από ένα των Πικέ και Σουάρες. Είχε μειώσει σε 3-1 ο Τζέκο.