Τρίτη, 23 Απρ.

Champions League, Λίβερπουλ – Παρί Σεν Ζερμέν 3-2 ΤΕΛΙΚΟ: “Λύτρωση” στο 92′ με τον Φιρμίνο!

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη από την Παρί Σεν Ζερμέν σε όλο το παιχνίδι, όμως βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 83ο λεπτό, όταν ο Εμπαπέ ισοφάρισε το ματς σε 2-2. Η “λύτρωση” για την ομάδα του Κλοπ όμως, ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τη… χρυσή αλλαγή του Γερμανού, τον Ρομπέρτο Φιρμίνο, που μετά από εξαιρετική προσπάθεια χάρισε τη νίκη στους “κόκκινους” με 3-2.

Με δύο τυχερά γκολ, η Παρί Σεν Ζερμέν έφθασε κοντά στο να “κλέψει” έναν βαθμό στο Άνφιλντ, όμως ο Φιρμίνο στο 92′ απένειμε δικαιοσύνη στο ματς, κάνοντας το 3-2 με φοβερή ενέργεια και διαγώνιο σουτ.

Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς, η Μονακό προηγήθηκε από νωρίς της Ατλέτικο Μαδρίτης, όμως η ομάδα του Σιμεόνε έκανε γρήγορη ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο και κράτησε το 1-2 μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο Μπριζ, η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ, αλλά ένα τυχερό γκολ του Πούλισιτς στο τέλος, ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη με 0-1.

Ισοπαλία 0-0 στο Ερυθρός Αστέρας – Νάπολι και 1-1 στο Σάλκε – Πόρτο, με τους Πορτογάλους να κερδίζουν δύο πέναλτι, αλλά να ευστοχούν μόνο στο ένα, παίρνοντας τουλάχιστον τον ένα βαθμό από το ματς. Τέλος στην Τουρκία, η Γαλατασαράι πέτυχε την πιο άνετη νίκη της βραδιάς, επικρατώντας εύκολα με 3-0 της Λοκομοτίβ Μόσχας.

Παρακολουθήστε LIVE το Champions League από το Newsit.gr

Νωρίτερα, στα δύο πρώτα παιχνίδια της σεζόν στους ομίλους του Champions League, η Μπαρτσελόνα νίκησε με 4-0 την Αϊντχόβεν, με χατ τρικ του Μέσι και ένα γκολ του Ντεμπελέ, ενώ η Ίντερ με ανατροπή στα τελευταία 5 λεπτά, κέρδισε με 2-1 την Τότεναμ.