Champions League ΤΕΛΙΚΑ: “Σκότωσε” τον Άγιαξ η Ρεάλ! “Καθάρισε” στο τέλος η Τότεναμ – videos

ΦΩΤΟ twitter

Σε ένα τρομερό ματς στο Άμστερνταμ, ο Άγιαξ ήταν καλύτερος από τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά πλήρωσε την… απειρία των παικτών του και η πρωταθλήτρια Ευρώπης τον “τιμώρησε” για τις χαμένες ευκαιρίες, παίρνοντας τη νίκη με 2-1. Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, πήρε σκορ πρόκρισης και η Τότεναμ, καθώς με το 3-0 επί της Ντόρτμουντ είναι “αγκαλιά” με το “εισιτήριο” για τα προημιτελικά του Champions League.

Ο Άγιαξ έχασε αμέτρητες ευκαιρίες κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και παρότι ισοφάρισε το γκολ του Μπενζεμά με τον Ζίγιεκ στο 75′, δεν κατάφερε να κρατήσει ούτε την ισοπαλία στο ματς, αφού ο Ασένσιο ολοκλήρωσε ιδανικά μία αντεπίθεση στο 87′ για το 2-1 της πρωταθλήτριας Ευρώπης, μέσα στο Άμστερνταμ.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Ντόρτμουντ ήταν “κυρίαρχη” στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να βρει ένα γκολ και η Τότεναμ τη “σκότωσε” στο δεύτερο μέρος με τον Σον να ανοίγει το σκορ στο 47′ και τους Βερτόγκεν και Γιορέντε να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους, με δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά.

Παρακολουθήστε LIVE τα ματς του Champions League από το Newsit.gr

Η Ντόρτμουντ ήταν εντυπωσιακή στη φάση των ομίλων και εξασφάλισε εύκολα την πρόκρισή της στους “16”, ενώ στην ισοβαθμία με την Ατλέτικο Μαδρίτης, κέρδισε και την πρωτιά στον 1ο όμιλο. Αντίθετα, η Τότεναμ έμεινε δεύτερη στο δεύτερο όμιλο, “παλεύοντας” όμως με… θηρία, όπως η Μπαρτσελόνα, η Αϊντχόβεν και η Ίντερ, με την τελευταία να “αυτοκτονεί” ουσιαστικά, για να πάρουν την πρόκριση οι “Σπερς”.

4. Αϊντχόφεν 2 (6-13)

Στο έτερο παιχνίδι της βραδιάς για το Champions League, o Άγιαξ ήταν εντυπωσιακός στο όμιλο της ΑΕΚ και μάλιστα “μονομάχησε” μέχρι τέλους με τη Μπάγερν Μονάχου, για την πρώτη θέση του 5ου ομίλου, καταλήγοντας τελικά δεύτερη. Πλέον όμως βρίσκει μπροστά του, την πολυνίκη του θεσμού, Ρεάλ Μαδρίτης, με τρεις σερί κατακτήσεις του τίτλου, η οποία και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την πρώτη θέση στο δικό της, 7ο όμιλο της διοργάνωσης.