11oC Αθήνα

Copa Libertadores: Από την κόλαση στον… τίτλο! Η Φλαμένγκο “σκότωσε” τη Ρίβερ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γκαμπριέλ Μπαρμόσα, η Φλαμένγκο νίκησε τη Ρίββερ Πλέιτ (2-1), στον τελικό του Copa Libertadores που έγινε στη Λίμα του Περού και κατέκτησε τη διοργάνωση για δεύτερη φορά στην ιστορία της (πρώτη φορά το 1981). Τα γκολ της ανατροπής μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα!

Η Ρίβερ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει την κατάκτηση του 6ου της Copa Libertadores, αλλά ο Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα και η Φλαμένγκο είχαν άλλη άποψη και με ένα απίστευτο φινάλε κατάφεραν να πάρουν -με ανατροπή- την κούπα, επικρατώντας με 2-1 στον τελικό του Περού!

Η ομάδα της Αργεντινής κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τέρμα του Μπορέ στο 14′, αλλά στο φινάλε του αγώνα… έχασε τη γη κάτω απ’ τα πόδια της και δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον τίτλο στην κατοχή της (ήταν νικήτρια το 2018).

Με σκόρερ τον Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα στο 88΄και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Φλαμένγκο κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου μετά το 1981. Στις καθυστερήσεις του δραματικού σε εξέλιξη τελικού, αποβλήθηκαν από τον διαιτητή ο Παλάσιος της Ρίβερ και ο σκόρερ των νικητών!