“Εξάσφαιρη” η Μπάγερν! “Σαρωτική” η Ντόρτμουντ [videos]

Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ ήταν καταιγιστικές και ισοπέδωσαν Βέρντερ και Μάιντς αντίστοιχα στη 15η αγωνιστική της Bundesliga. Οι Βαυαροί παρ’ ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τη Βέρντερ αντέδρασαν και επικράτησαν εμφατικά με 6-1, ενώ οι Βεστφαλοί έκαναν πάρτι στην έδρα της Μάιντζ επί της οποία επιβλήθηκαν με 0-4.

Η Μπάγερν προερχόταν από δύο σερί ήττες (Λεβερκούζεν και Γκλάντμπαχ) έτσι όταν η Βέρντερ προηγήθηκε στο Μόναχο ξύπνησαν…. εφιάλτες αλλά οι Βαυαροί δεν είχα διάθεση για παιχνίδια αυτή τη φορά και “τιμώρησαν” την… ασέβεια των αντιπάλων τους φιλοδωρώντας τους με έξι γκολ (6-1) επιστρέφοντας έτσι στις νίκες.

Το γκολ του Ράσιτσα στο 24′ για το 0-1 βρήκε απάντηση στο 45′ από τον Κουτίνιο ενώ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Λεβαντόφσκι σκόραρε για το 2-1. Ο Κουτίνιο ξανά στο 63′ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους ενώ στο διάστημα 72′-78′ οι Βαυαροί πέτυχαν τρία γκολ, με τον Λεβαντόφσκι (72′), Μίλερ (75′) και τον Κουτίνιο (78′) να ολοκληρώνει το “χατ-τρικ” του σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα της Μπάγερν, η οποία με 27 βαθμούς βρίσκεται στην 4η θέση της Bundesliga.

Η Ντόρτμουντ πήρε την 3η σερί της νίκη στο πρωτάθλημα καθώς πέρασε με 0-4 από την έδρα της Μάιντς και βρίσκεται στην 3η θέση της Bundesliga με 29 βαθμούς, μόλις δύο μακριά από την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ που αγωνίζεται αύριο (15/12) στην έδρα της Βόλφσμπουργκ. Ρόις (32’), Σάντσο (66’), Αζάρ (69’) και Σούλτς (84’) οι σκόρερ της ομάδας του Φαβρ, η οποία συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις της το τελευταίο διάστημα.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga (14/12)

Μπάγερν Μονάχου-Βέρντερ Βρέμης 6-1
(45′,63′,78′ Κουτίνιο, 45+4′ 72′ Λεβαντόφσκι, 75′ Μίλερ- 24′ Ράσιτσα)

Χέρτα Βερολίνου-Φράιμπουργκ 1-0