Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Europa League: Προβάδισμα η Φενέρμπαχτσε! Μοιραίος ο Μακ για τη Ζενίτ – videos

Η Φενέρμπαχτσε πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους “16” του Europa League, επικρατώντας δύσκολα με 1-0 της Ζενίτ στο πρώτο παιχνίδι στην Τουρκία, με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ να χάνει πέναλτι για τη ρωσική ομάδα.

Στην αυλαία της φάσης των “32” του Europa League, η Φενέρμπαχτσε έκανε το πρώτο “βήμα” για την πρόκριση κόντρα στη Ζενίτ, παίρνοντας “καθαρό” σκορ ενόψει της ρεβάνς στη Ρωσία.
Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με τον Σλιμανί στο 21′, μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, όμως οι Ρώσοι θα μπορούσαν να έχουν αλλάξει τη ροή του αγώνα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Κι αυτό γιατί στο 42′ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντριούσι μέσα στην περιοχή, αλλά ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μάκ, αστόχησε από τα 11 βήματα, με τον Τεκίν να αποκρούει την εκτέλεσή του, με τη βοήθεια και του δοκαριού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ δεν άλλαξε και έτσι, η Φενέρμπαχτσε έγινε το φαβορί για την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης και θα πάει στη Ρωσία για να υπερασπιστεί το 1-0 του πρώτου αγώνα.