Σάββατο, 4 Μαΐ

Φαλκάο από… άλλο πλανήτη! “Τεσσάρα” η Μονακό [vids]

Την “μιλάει” της μπάλας! Ο Φαλκάο πέτυχε χατ-τρικ απέναντι στη Ντιζόν -σημειώνοντας και ένα απίστευτο γκολ- και οδήγησε τη Μονακό στην εκτός έδρας νίκη με 4-1. πανέμορφο και το τέρμα του Τζέμερσον.

Η Μονακό είχε ιδανικό ξεκίνημα, αφού μόλις στο 3′ κατάφερε να προηγηθεί στην έδρα της Ντιζόν, με την κοντινή -και εύκολη- προβολή του Φαλκάο (0-1).

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας είχε τον καθολικό έλεγχο του παιχνιδιού. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, αφού η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν εμφανέστατη. Στο 25 ο Τζέμερσον έκανε το 0-2 με εντυπωσιακό βολ – πλανέ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 37 0 Φαλκάο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3, με υπέροχο πλασέ (το φάλτσο απλά.. δεν υπάρχει).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Ντιζόν να μειώνει σε 1-3 με το ψύχραιμο πλασέ του Σαΐντ (44′)

Ο… χορός των γκολ συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τον Φαλκάο να κάνει το τελικό 1-4 για την Μονακό, φτάνοντας τα τρία τέρματα στην αναμέτρηση.