Η Γιουβέντους δεν το χάνει – Η Νάπολι δεν… αντέχει [vid]

Γιουβέντους

Μπορεί το γκολ του.. πρώην της, Μπονούτσι, να την άγχωσε, αλλά η Γιουβέντους νίκησε μέσα στο Τορίνο τη Μίλαν με 3-1 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Serie A. “Στάση” για Νάπολι στην έδρα της Σασουόλο (1-1)

Για 79 λεπτά η Μίλαν κρατούσε “ζωντανό” το ενδιαφέρον στην Serie A με το 1-1 που έκανε ο Μπονούτσι κόντρα στην Γιουβέντους.

Ωστόσο, η “Γηραιά Κυρία” δίδαξε και πάλι μαθήματα… πρωταθλητισμού, πέτυχε 2 γκολ μέσα σε 8 λεπτά με Κουαρδάδο (79′) και Κεντίρα (87′) και με το τελικό 3-1 αποσπάστηκε 4 βαθμούς από την δεύτερη Νάπολι.

Η Νάπολι κατάφερε να πετάξει δυο πολύτιμους βαθμούς στο Σασουόλο (1-1), ελαχιστοποιώντας τις ελπίδες της να επιστρέψει μετά από 28 χρόνια στην κορυφή του ιταλικού ποδοσφαίρου. Μάλιστα, το γκολ της ισοφάρισης της μπήκε στο 80′ και μάλιστα ήταν αυτογκόλ του Ροτζέριο.

Στον άλλο απογευματινό αγώνα της 30ης αγωνιστικής της Serie A, η Κιέβο νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Σαμπντόρια και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής στην κατηγορία.