Παρασκευή, 29 Μαρ.

Γκολ και θέαμα στο Nations League! Νέο “στραπάτσο” για την Ιταλία – videos

ΦΩΤΟ twitter

Σε μία βραδιά με πλούσιο θέαμα και 20 γκολ σε 10 αναμετρήσεις, Πορτογαλία και Τουρκία ήταν οι μεγάλες κερδισμένες στο Nations League. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ακόμη και χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο υπέταξε με 1-0 την Ιταλία, ενώ οι Τούρκοι πέτυχαν μεγάλη ανατροπή και νίκη μέσα στη Σουηδία με σκορ 2-3.

Η Πορτογαλία “πέταξε” ουσιαστικά εκτός συνέχειας Nations League την Ιταλία, αφού την άφησε με μόλις έναν βαθμό στον όμιλο μετά από δύο αγωνιστικές, επικρατώντας πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-0. Παρότι μάλιστα, δεν είχε στη διάθεσή της και τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και βρήκε το γκολ της νίκης με τον Αντρέ Σίλβα της Μίλαν, στο 48ο λεπτό του ματς, μετά από ωραία εκτελεσμένη επίθεση. Θα μπορούσε μάλιστα να διευρύνει το σκορ, αν δεν έβρισκε μπροστά της έναν εκπληκτικό Ντοναρούμα, ο οποίος απέτρεψε σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, το δεύτερο γκολ των Πορτογάλων.

Επική ανατροπή από την Τουρκία

Στη δεύτερη κατηγορία της νέας διοργάνωσης, η Τουρκία σόκαρε τη Σουηδία μέσα στην έδρα της, αφού παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, κατάφερε να ολοκληρώσει μία… επική ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 2-3.

Οι Σουηδοί, με τους Μπεργκ, Όλσεν και Ντουρμάζ στην ενδεκάδα τους, προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0, χάρη σε γκολ των Τέλιν (35’) και Κλάεσον (49’), όμως οι γείτονες δεν το έβαλαν κάτω και μειώνοντας άμεσα με τον Τσαλχάνογλου, έδωσαν την ευκαιρία στον Ακμπάμπα να μετατραπεί σε “χρυσή” αλλαγή με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ματσάρα και στη Σερβία, με τους γηπεδούχους να παίρνουν δύο φορές το προβάδισμα στο σκορ, με σκόρερ και των δύο τερμάτων τον Μίτροβιτς (26΄,63΄), αλλά τη Ρουμανία να “απαντάει” αμφότερες, με πέναλτι του Στάνσιου (48′), και σουτ του Τουκουντεάν στο 68ο λεπτό του ματς, για το τελικό 2-2. Ως αλλαγή πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ο Πρίγιοβιτς του ΠΑΟΚ.