Η Μπάγερν “σκόρπισε” τη Σάλκε στους… πέντε ανέμους! Στο -1 από την κορυφή οι Βαυαροί (video)

Με πέντε γκολ “φιλοδώρησε” η Μπάγερν Μονάχου τη Σάλκε στο “Allianz Arena” επικρατώντας με 5-0 στην αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γερμανίας και μείωσε έτσι τη διαφορά από την κορυφή, όπου βρίσκεται η Λειψία, στον ένα βαθμό.

Ασταμάτητη ήταν η Μπάγερν Μονάχου μετατρέποντας σε… περίπατο το ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga με τη Σάλκε. Οι Βαυαροί συνέτριψαν με 5-0 την ομάδα του Γκελζενκίρχεν στο Μόναχο και δεν άφησαν να πάει χαμένο το “δώρο” που τους έκανε νωρίτερα η Αϊντραχτ, νικώντας την πρωτοπόρο Λειψία, καθώς πλησίασαν στον ένα βαθμό από την κορυφή.

Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό για τους γηπεδούχους, ενώ είδε ακόμη ένα γκολ να του ακυρώνεται με τη χρήση VAR, αλλά ο Μίλερ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου “έγραψε” το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γκορέτσκα (50′), Τιάγκο (58′) και Γκνάμπρι (89′) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Βαυαρών κόντρα στη ανήμπορη να αντιδράσει Σάλκε, που με 33 βαθμούς υποχώρησε στην 5η θέση της βαθμολογίας.