Τρίτη, 7 Μαΐ

Ισπανία… τιμωρός! “Βροχή” τα γκολ από Βοσνία, Σουηδία και Δανία – video

Η Ισπανία άκουσε τη… γιούχα των Ρουμάνων, την ώρα του ενός λεπτού σιγή για την κόρη του Λουίς Ενρίκε και “απάντησε” εντός αγωνιστικού χώρου, παίρνοντας το “διπλό” (2-1). Βοσνία – Λιχτενστάιν 5-0, Γιβραλτάρ – Δανία 0-6 και Νήσοι Φερόε – Σουηδία 0-4 τα “δυνατά” αποτελέσματα της βραδιάς για τα προκριματικά των ομίλων του Euro 2020.

Η Ισπανία συνέχισε με το απόλυτο (5Χ5) την πορεία της στους προκριματικούς του Euro 2020, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Ρουμανίας στο Βουκουρέστι, για την 5η αγωνιστική των ομίλων.

Η αναμέτρηση στιγματίστηκε από την απαράδεκτη πράξη των οπαδών των γηπεδούχων, να γιουχάρουν κατά τη διάρκεια του ενός λεπτού σιγή, για το χαμό της κόρης του Λουίς Ενρίκε.

Ανεγκέφαλοι! Οι Ρουμάνοι γιούχαραν στο ενός λεπτού σιγή για την κόρη του Λουίς Ενρίκε

Οι Ισπανοί… πείσμωσαν και έφτασαν στο 0-2, με τα γκολ των Σέρχιο Ράμος (29′ με πέναλτι) και Αλκάθερ (47′). ο Αντόνε (59′) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Για τον ίδιο όμιλο (4ο), η Σουηδία πέτυχε την τρίτη πιο ευρεία νίκη της βραδιάς, συντρίβοντας με 4-0 εκτός έδρας τα Νησιά Φερόε και παραμένει γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης, όντας δεύτερη στο γκρουπ.

Το ματς στο οποίο μπήκαν τα περισσότερα γκολ έγινε στο Γιβραλτάρ (4ο όμιλο), με τη Δανία να παίρνει τη νίκη με το εκπληκτικό 6-0. Ερικσεν και Γκιτκτζάερ πέτυχαν από δύο γκολ.

Σε ματς για τον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας, η Βοσνία έκανε… περίπατο μέσα στην έδρα της κόντρα στο Λιχτενστάιν (5-0). Το αποτέλεσμα αυτό ανέβασε τους νικητές στην 3η θέση του 10ου γκρουπ, 3 βαθμούς μπροστά από τη “Γαλανόλευκη” και 5 πίσω από τη δεύτερη Φινλανδία.