Πέμπτη, 18 Απρ.

Ήττα για Μπέτις πριν από τον Ολυμπιακό – Στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος η Σεβίλλη

Η Μπέτις ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Βιγιαρεάλ, λίγες μέρες πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, για το Europa League. Ονειρική πορεία για Σεβίλλη.

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Μπέτις στο «Μαδριγάλ» από την Βιγιαρεάλ για την 13η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωωσαν μέσα σε ένα τρίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο οι Μορένο (52΄) και Σάμιουελ Τσικγουέζ (54΄), ενώ η Μπέτις μείωσε στο 90′ με τον Λο Σέλσο που είχε μπει αλλαγή στο 64΄.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, που περέμεινε στην 13η θέση με 16 βαθμούς, αγωνίστηκε με τους: Λόπεθ, Μπαρτρά, Φεντάλ (61΄ Τέγιο), Μαντί, Φίρπο, Καρβάλιο, Γκουαρδάδο (64΄ Λο Σέλσο), Γκερέρο, Κανάλες, Μορόν, Χοακίν (69΄ Λεόν).

Στην κορυφή η Σεβίλλη

Στην πρώτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος σκαρφάλωσε η Σεβίλλη. Οι Ανδαλουσιάνοι εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία στο ντέρμπι της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Μπαρτσελόνα και πάτησαν κορυφή, επικρατώντας εντός έδρας της Βαγιαδολίδ με 1-0.

Το όγδοο φετινό γκολ του Αντρέ Σίλβα στο 30ο λεπτό (κεφαλιά μετά από σέντρα του Σαράμπια) στάθηκε αρκετό για την ομάδα του Πάμπλο Ματσίν, η οποία στη συνέχεια έχει δύο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια με Αλαβές και Βαλένθια.