“Καθάρισε” σ’ ένα δεκάλεπτο η Σεβίλλη και πάτησε κορυφή!

Την εξαιρετική πορεία της στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα συνέχισε η Σεβίλλη. Νίκησε την Τζιρόνα κι ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή.

Στην κορυφή της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος “σκαρφάλωσε” έστω και προσωρινά η Σεβίλλη. Η ομάδα από την Ανδαλουσία επικράτησε εντός έδρας με 2-0 την Τζιρόνα, στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 16η αγωνιστική, και ανέβηκε στην πρώτη θέση, όπου βρίσκονται ακόμη η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί, βέβαια, έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με τη Λεβάντε στις 21:45 και με νίκη θα παραμείνουν μόνοι στην κορυφή.

Όσον αφορά το παιχνίδι στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το παιχνίδι μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στο πέναλτι του Μπανέγκα και το γκολ του Σαράμπια.

Τα αποτελέσματα

Θέλτα-Λεγανές 0-0
Χετάφε-Σοσιεδάδ 1-0 (3΄ Χόρχε Μολίνα)
Βαγιαδολίδ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-3 (57΄ Καλέρο, 63΄ αυτ. Σαούλ – 26΄ Κάλινιτς, 45΄ πεν., 80΄ Γκριεζμάν)
Ρεάλ Μαδρίτης-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (13΄ Μπενζεμά)
Εϊμπαρ-Βαλένθια 1-1 (56΄ πεν. Τσαρλς – 29΄ Ροντρίγκο)
Σεβίλη-Τζιρόνα 2-0 (55΄ πεν. Μπανέγκα, 64΄ Σαράμπια)
Εσπανιόλ-Μπέτις 17:15
Ουέσκα-Βιγιαρεάλ 19:30
Λεβάντε-Μπαρτσελόνα 21:45