Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

“Καυτός” Κριστιάνο Ρονάλντο για Γιουβέντους! Ντεμπούτο ο Ιμπραΐμοβιτς με Μίλαν

Κριστιάνο Ρονάλντο Ιμπραΐμοβιτς

Πρώτη αγωνιστική στη Serie A για το 2020! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο επέστρεψε… καυτός, οδηγώντας την Γιουβέντους στο 4-0 επί της Κάλιαρι – Ντεμπούτο για τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στη Μίλαν, που όμως δεν συνοδεύτηκε από νίκη (0-0).

Με χατ τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Γιουβέντους νίκησε με 4-0 την Κάλιαρι, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Serie A, της πρώτης για το 2020. Η “βέκια σινιόρα” έφτασε έτσι τους 45 βαθμούς και θα περιμένει το αποτέλεσμα του Νάπολι – Ίντερ, για να δει αν θα μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή, χωρίς τους “παρτενοπέι” στο πλάι της.

Αυτό ήταν το 56ο του χατ τρικ στην καριέρα του Κριστιάνο Ρονάλντ (με συλλόγους και εθνική Πορτογαλίας), πετυχαίνοντας τα μάλιστα σε 10 διαφορετικές διοργανώσεις! Ο σούπερ σταρ της Γιουβέντους έγινε ο πρώτος Πορτογάλος που πετυχαίνει χατ τρικ στη Serie A, ενώ για πρώτη φορά σκόραρε σε πέντε διαδοχικά ματς με τη “Μεγάλη Κυρία” στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό, έκανε το 2-0 από το σημείο του πέναλτι στο 67΄ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 82΄. Ένα λεπτό νωρίτερα, στο 81΄ ο Ιγουάιν ήταν αυτός που είχε διαμορφώσει το 3-0 για τους γηπεδούχους. Η Γιουβέντους βρέθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή με 45 βαθμούς, έχοντας ένα ματς περισσότερο από την Ιντερ (42β.).

Με το βαθμό που της έδωσε η “λευκή” ισοπαλία συμβιβάστηκε η Μίλαν υποδεχόμενη τη Σαμπντόρια, στην αγωνιστική επιστροφή του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς στη Serie A, με τη φανέλα των «ροσονέρι» μετά από 2.794 ημέρες!

Ο 38χρονος Σουηδός αντικατέστησε τον Πιόντεκ στο 55ο λεπτό ξεκινώντας τη δεύτερη θητεία του με τους “ροσονέρι”! “Μια νέα πρόκληση για να ζήσουμε μαζί. Καλώς ήρθες ξανά Ίμπρα” έγραφε το πανό με το οποίο τον υποδέχτηκαν οι φίλαθλοι της Μίλαν στο “Σαν Σίρο”.