Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

“Κοκκινίζει”! Στο +11 η Λίβερπουλ από την Σίτι – video

Η Μάντσεστερ Σίτι γκέλαρε στην έδρα της Νιουκάστλ και η Λίβερπουλ δεν… πέταξε το “δώρο” Νίκη με 2-1 για τους “ρεντς” στο “Άνφιλντ” επί της Μπράιτον, με τη διαφορά των “ρεντς” από τους “πολίτες” να φτάνει σε διψήφιο αριθμό – Δύο γκολ ο Φαν Ντάικ! Νέα νίκη η Τότεναμ του Μουρίνιο. Δεύτερη σερί ήττα για την Τσέλσι.

Ένα ακόμα βήμα προς την μεγάλο της στόχο, που είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος, έκανε η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Κλοπ επικράτησε εντός έδρας της Μπράιτον με 2-1 και είδε τη διαφορά της από τη Μάντσεστερ Σίτι να φτάνει στο +11.

“Σοκ” στο 88′ για Σίτι! Πρώην παίκτης της Λίβερπουλ της έκανε “ζημιά” – video

Η Λίβερπουλ “καθάρισε” το “τρίποντο” στο πρώτο ημίχρονο. Μέσα σε 6 λεπτά η ομάδα του Κλοπ έφτασε στο 2-0 με δύο γκολ του Φαν Ντάικ (18′, 24′). Οι φιλοξενούμενοι όμως είδαν τον Άλισον να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα στο 76′ (έπιασε την μπάλα εκτός μεγάλης περιοχής, σταματώντας τον Τροσάρντ) και στην εκτέλεση του φάουλ που δόθηκε,  ο Ντανκ έκανε το 2-1.

Ανοδική πορεία έχει πάρει η Τότεναμ, από τη στιγμή που την ανέλαβε ο Ζοζέ Μουρίνιο. Οι “σπερς” πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, επικρατώντας εντός έδρας της Μπόρνμουθ με 3-2. Δύο γκολ πέτυχε ο Ντέλε Άλι (21′, 50′), ενώ ο Σισοκό έκανε το 3-0 στο 69′. Οι Λονδρέζοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το “μηδέν”, αφού ο Γουίλσον νίκησε τον Γκαζανίγκα στο 74′ και ο Γουίλσον στο 90+6′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεύτερη σερί ήττα για την Τσέλσι και 4η συνολικά στο πρωτάθλημα. Η Γουέστ Χαμ σκόραρε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Κρέσγουελ (48′) και πέρασε από την έδρα των “μπλε” με 1-0.